Binance %20 İndirim

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ertem’den Kripto Para Yönetmeliğine İlişkin Açıklama

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ertem’den Kripto Para Yönetmeliğine İlişkin Açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kripto paralara yönelik işlem risklerini gerekçe göstererek satın alımlar için kripto para kullanımının yasaklanacağını bildirmişti. Resmi Gazete’de yayınlanan mevzuatta merkez bankası, kripto para birimlerinin ve dağıtık defter teknolojisine dayalı diğer tür dijital varlıkların mal ve hizmetler için ödeme yapmak amacıyla doğrudan veya dolaylı olarak kullanılamayacağını söyledi.

Bugün, Reuters’a verdiği bir demeçte Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Cemil Ertem de bu konuda bir açıklamada bulundu. Ertem, kripto paraların tasarrufu konusunda daha fazla düzenleme yapılacağını, ilgili birimlerin gerekli hazırlıklar içerisinde olduğunu söyledi.

Ertem, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“MERKEZ BANKASI BUGÜN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI. TCMB KRİPTO PARALARIN GENEL EŞDEĞER OLMA FONKSİYONUNU YASAKLADI Kİ BU ÇOK YERİNDEDİR. KRİPTO PARALAR MERKEZİ OLMAYAN BİR TASARRUF ARACI. DOLAYISIYLA TÜRKİYE VE DÜNYADA REGÜLASYONLAR HENÜZ SÖZ KONUSU DEĞİL YA DA EKSİK. DOLAYISIYLA BU SİSTEMLERİN BİR PARA BİRİMİ GİBİ KULLANILMASI; KURUMLARA, BİREYLERE TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN HASAR VEREBİLİR.”

Kripto para yönetmeliği 30 Nisan’da yürürlüğe girecek

Bugün Resmi Gazete’de kripto para birimlerin ödeme işlemlerinde kullanımı yasaklanırken kripto paraların fiyatları da düşüş yaşadı. Dün, 64.600 dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin (BTC), yazım sırasında 60.700 dolardan işlem görüyor.

Hazırlanan bu yönetmelik, kripto para birimlerinin ilk defa hukuki çerçeve içerisinde tanımının yapılması açısından önem taşıyor. Yönetmelik, 30 Nisan 2021’de yürürlüğe girecek.

Hakkında Halil

Farklı Makaleler

Ünlü Analist The Sandbox'ın Neden Artacağını Açıkladı!

The Sandbox (SAND) 1 Dolarlık Direnci Kırıp Geçebilir

Sandbox Metaverse projesinin yerel coin birimi SAND, New York’ta başlayan etkinlikle birlikte son iki gün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.