Ana Sayfa / Haberler / Darknet’teki Kripto Para Kullanımı 2 Katına Çıktı
Darknet'teki Kripto Para Kullanımı 2 Katına Çıktı
Darknet'teki Kripto Para Kullanımı 2 Katına Çıktı

Darknet’teki Kripto Para Kullanımı 2 Katına Çıktı

Yeni ortaya atılan bir araştırmaya göre darknet pazarındaki kripto para kullanım oranı 2 katına çıktı. Darknet’te kripto para kullanım oranının sürekli olarak arttığı hali hazırda arttığı tahmin ediliyordu. Ancak, ilk dört yıl içerisinde ilk defa iki kat birden çıktığı ortaya çıktı.

ABD merkezli bir blockchain analitik firması olan Chainalysis tarafından yayımlanan 2020 Crypto Crime Report içinde, darknet pazarlarındaki kripto para işlemlerinin 2019’da belirgin biçimde arttığı belirtildi. 2018’de yüzde 0,04 olan oran, 2019’da yüzde 0,08’e çıkmış durumda.

Verilere göre, 2018’de küçük bir düşüş gördükten sonra, toplam kripto para işlemlerinin 2019’da yüzde 70 büyüdü ve 790 milyon dolardan fazla kripto para işlemi yapıldı. İşlem miktarının tarihte ilk kez 600 milyon doları aştığı görülüyor.

Araştırma firması Chainalysis, kripto ödemelerinin darknet üzerindeki toplam payının oldukça düşük olmasına rağmen, hacimlerin son zamanlarda belirgin biçimde büyümesinin, darknet piyasalarının yasal incelemelere karşı dayanıklı olmasından kaynaklandığını ekledi. Araştırmaya göre siber güvenlik ekiplerinin sayısı artmış olsa da durum darknet pazarını etkilemiyor.

Araştırma firmalarına göre darknet pazarında kripto para kullanımının artmasındaki en temel neden gizlilik. Daha çok legal olmayan ürünlerin ve hizmetlerin satıldığı pazarda satıcılar genel olarak Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto paraları tercih ediyor. Zaman zaman büyük dükkanların sahipleri çeşitli yollarla bulunup dükkanlar kapatılsa da yerlerine yenilerinin açılması uzun sürmüyor. Tamamen gizli bir ortam olan bu pazara girmek ve satış yapmanın ağır cezaları olduğu da bilinmekte. Birçok suçlu en az birkaç yıl hapiste yatmak zorunda kalabiliyor. Bu yüzden de kesinlikle bulaşılmaması tavsiye edilen platform, daha çok kirli işler yapanların mekanı diyebiliriz.

Bitcoin Fiyatları Tekrardan Yükselişte | Çıkış Devam Edecek mi?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Derin_A%C4%9F

Binance

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Şarkıcı Emrah Kendi Kripto Parasını Çıkartmaya Hazırlanıyor!

Şarkıcı Emrah Kendi Kripto Parasını Çıkartmaya Hazırlanıyor!

Ülkemizde birçok kişinin yakından tanıdığı şarkıcı Emrah kısa bir süre önce kendi kripto para birimini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.