Ana Sayfa / Altcoinler / DeFi sektöründe yükselenler düşenler
Merkeziyetsiz finans ekosistemi 28 Ekim sabahına nasıl başladı? Hangi DeFi protokolleri yükselişte? Hangi DeFi düşüyor?

DeFi sektöründe yükselenler düşenler

Advertisements

DeFi sektöründe yükselenler düşenler

Merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemine ait günlük verileri sizlerle paylaşıyoruz.28 Ekim 2020 Çarşamba günü itibarıyla DeFi Pulse verileri, merkeziyetsiz finans ekosistemindeki toplam kilitlenmiş varlık miktarını 11,53 milyar dolar şeklinde gösteriyor.

CoinGecko verilerine göre, DeFi protokollerinin toplam piyasa değeri ise 13,95 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

DeFi üzerinde kilitli toplam meblağ (ABD doları). Kaynak: DeFi Pulse

TOP 5 Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri – düşenler / çıkanlar

Kaynak: Coin Gecko

28 Ekim 2020 Çarşamba günü itibarıyla son 24 saatte en çok değerlenen DeFi protokolü yüzde 46,7 ile Curve DAO Token (CRV) oldu. Onu yüzde 27,5 ile Cream (CREAM) ve yüzde 25,5 ile Meta (MTA) takip etti.

Kaynak: Coin Gecko

Son 24 saat içinde DeFi sektörünün gerileyen isimlerine baktığımızda, ilk sırada yüzde 17,4 ile Jarvis Reward Token (JRT) protokolünü görüyoruz. Yüzde 9,3 oranında düşen Akropolis Delphi (ADEL) ikinci, yüzde 8,9 değer kaybeden Bancor Network Token (BNT) ise üçüncü sırada yer alıyor.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) nedir?

Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen DeFi, herhangi bir merkeze ya da otoriteye ihtiyaç duymayan finansal yapıya denir. Temelde blockchain ağları üzerine inşa edilmiş olan DeFi, yeni nesil dijital para altyapılarının oluşturulması için en önemli gelişmeler arasında sıralanır.

DeFi yapılarında, merkezi olmayan finans hizmetleri sunmanın yanı sıra katılımcılara güven sağlamak da amaçlanır. Zira yönetimde kimsenin bulunmaması, suiistimallerin önüne geçilmesi manasına gelir.

“Bu şartın sağlanması durumunda, şu işlem gerçekleşir” mantığına dayanan ve otomatik biçimde çalışan akıllı sözleşmeler, konsensüs protokolleri ve merkezi bulunmayan uygulamalar (Decentralized Application – DApp), merkeziyetsiz finans yapılarının önemli parçaları arasındadır.

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Ripple Şimdi Bu Devasa Seviyelere Gidiyor!

Advertisements Ripple Şimdi Bu Devasa Seviyelere Gidiyor! Ripple (XRP), sıkışıp kaldığı ticaret aralığından çıktığından beri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.