Ana Sayfa / Bitcoin / Dijital Yuan Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?
bitcoin

Dijital Yuan Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Advertisements

Dijital Yuan Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Çin hükümeti, son yıllarda kripto para birimlerine karşı çok nazik davranmadı. İlk olarak, ilk madeni para teklifleri (ICO) Eylül 2017’de Çin’de yasaklandı . Ardından, ICO’lar üzerindeki baskının ardından, kripto para ticareti yapan veya kolaylaştırma hizmetleri sunan borsa platformlarının da kapatılması emredildi. Bu , Çin’deki yatırımcılar için bitcoin satın alma görevini neredeyse imkansız hale getirdi. 

Ancak bu sadece kapsamlı bir yasak değildi. Gelecek şeyler için bir hazırlıktı. 

Çin hükümetinin kripto para birimlerine yönelik sert tutumunu anlamak için Çin ekonomisi ve finans piyasasının büyük resmine bakmalıyız.

Dünya çapındaki merkez bankaları, bitcoin’in yükselişi ve onu itibari para birimleri gibi kontrol edememeleri ile boğuşurken, Çin, Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) projesi olarak da bilinen kendi dijital para birimini uygulayan ilk ülke olma yolunda çalışıyor. .

Çin Halk Bankası (PBOC), ICO yasağı yoluyla diğer kuruluşların kendi kripto para birimlerini çıkarmasını yasaklayarak ve bitcoin değişimini sınırlayarak, yakında çıkacak olan kendi dijital yanının başarısını güvence altına alıyor. Ayrıca, bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, dijital yuan ile uğraşmak herhangi bir takma ad varsayımını korumaz ve değeri hükümet tarafından çıkarılan fiziksel para birimi kadar istikrarlı olacaktır. 

Çin Nakitsiz Topluma Doğru Yarışıyor

Çin, yuanı uluslararasılaştırmak ve küresel dolar ödeme sistemine olan bağımlılığını azaltmak için dijital para birimi çıkaran ilk ülke olmak istiyor. 

Reuters’e göre, PBOC tarafından işletilen bir dergi olan China Finance’de yayınlanan bir makale , dijital para basma ve kontrol etme haklarının hükümetler arasında rekabet için “yeni bir savaş alanı” olacağını belirtti. 

PBOC, projenin bir parçası olarak yuan’ı hem fiziksel banknotlar hem de dijital para birimi olarak tanımlıyor. Fikir, dolar tekelini kırmak için yeni bir ödeme sistemi ağı kurmaktır. 

Bu amaçla, dijital yuan testleri halihazırda devam etmektedir. Suzhou, Shenzhen, Chengdu ve Xionggan olmak üzere dört şehirde ve Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarının yapıldığı yerde birkaç deneme yapıldı.

Dijital Yuan Nasıl Test Ediliyor?

Eylül 2020 itibarıyla PBOC , 10 milyon yuan (1.5 milyon $) değerinde dijital para ihraç etmiş ve bunu Shenzhen bölgesindeki 50.000 kişiye bir piyango aracılığıyla dağıtmıştı.

Kazananlar, indirip 3.000 farklı mağazada harcayabilecekleri yaklaşık 200 yuan değerinde dijital “kırmızı paketler” ile ödüllendirildi. Yarışmalara 2 milyona yakın kişinin üye olduğu operasyon başarılı olarak değerlendirildi. 

Kasım ayının başında, PBOC yöneticisi , dijital yuan kullanılarak 299 milyon $ ‘a karşılık gelen dört milyar işlemin gerçekleştirildiğini belirtti.

DCEP ödeme ağı, seçilen kullanıcıların nakit ve dijital para arasında dönüşüm yapmasına, hesap bakiyelerini kontrol etmesine ve ödeme ve havale yapmasına olanak tanır. Diğer deneyler arasında dijital para birimi biçiminde nakliye sübvansiyonları alan devlet çalışanları ve Xiong’an’daki McDonald’s’ın dijital yuan ile ödeme kabul etmesi yer alıyor. 

Bununla birlikte, ödeme ağının tüm Çin vatandaşlarına ne zaman sunulacağına dair resmi bir açıklama yapılmadı. 

Kamu PBOC’nin Dijital Para Birimi’ni Kabul Edecek mi? 

Tahmin yapmak zor. Testlerden elde edilen geri dönüşler halktan oldukça olumlu oldu, insanlar çekiliş için sürüler halinde kaydoldu. 

Bununla birlikte, Çin halihazırda giderek daha nakitsiz bir toplum haline geliyor. Küçük kasabalardaki sokak yemeği satıcıları ve pazar tezgahları bile nakit yerine ödeme uygulamalarını kullanmayı tercih ediyor. 

Alipay ve WeChat Pay gibi mobil cüzdanların Çin’de zaten büyük kullanıcı tabanları var ve insanların bir gecede hükümet uygulamasına geçmesi pek olası değil. Ancak, rapor edilmiştir , bu ödeme işlemcileri aksine, dijital yuan ile alınan kesinti olacak ki. 

Dijital Yuan Vs. Bitcoin

Dijital yuan, PBOC’nin desteğine sahipken, teknik olarak bitcoin ile tamamlayamayacağı birkaç yol var. Esasen, merkezi olmayan (ve bu nedenle yuan’ın kağıt sürümünden çok farklı değildir) ve Blockchain’in yaptığı gibi halka açık, değişmez bir blok zinciri defterinden yararlanmayacaktır. 

PBOC’nin dijital para birimini blok zincirinde çalıştırmaya istekli olmamasının iki ana nedeni var: Birincisi, uzmanlar, herhangi bir ağın, Çin’in 1,4 milyarlık nüfusunun günlük işlem hacmini kaldırabileceğinden şüphe ediyor. İkincisi, merkez bankası yetkililerine göre, blockchain teknolojisinin doğasında bulunan ademi merkeziyetçilik ve şeffaflık, Çin hükümetinin anonimlik ile mali suçları azaltma ihtiyacı arasında “bir denge kurma” hedefine aykırı olan iki kavramdır. 

Dijital yuan, PBOC’nin banka kredilerini daha yakından kontrol etmesine ve uygun gördüğü durumlarda finansmanı yönlendirmesine izin verebilir, ancak merkez bankası tarafından kontrol edilen bir dijital yuan asla Bitcoin’in değer teklifleriyle gerçekten rekabet etmeyecektir. 

Önümüzdeki DCEP’in ekonomik etkisi hala belirsiz ve merkezi dijital para birimlerinin Çin ekonomisine yardım edip etmeyeceğini yalnızca gelecek gösterecek. Açık olan şu ki, bu, merkez bankaları tarafından kontrol edilen fiat para birimleri ile bitcoin’in eşler arası, sahte teklifleri arasında devam eden savaşta yeni bir bölüm.

Hakkında Hasan

Farklı Makaleler

Hindistan’da Kripto Para Cüzdanlarına El Konuluyor!

Advertisements Hindistan’da Kripto Para Cüzdanlarına El Konuluyor! Kripto para birimleri için düzenlemelerin eksikliği Hindistan’da bir soruna neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.