Ana Sayfa / Altcoinler / Dogecoin (DOGE) Nedir? | Nasıl Bu Kadar Yükseldi?
Dogecoin (DOGE) Nedir? | Neden Bu Kadar Yükseliyor
Dogecoin (DOGE) Nedir? | Neden Bu Kadar Yükseliyor

Dogecoin (DOGE) Nedir? | Nasıl Bu Kadar Yükseldi?

Advertisements

Son zamanların en fazla dikkat çeken kripto para birimlerinden olan Dogecoin (DOGE) nasıl bu kadar yükseldi sorusu birçok kişi tarafından merak edilmekte. Sizler için merak edilen Dogecoin nedir ve yükselmesinin arkasındaki sebepler gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Ortaya Çıktı?

8 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürülen Dogecoin Jackson Palmer tarafından çıkartılmıştır. Bir internet geyiğinden ortaya çıktığı ileri sürülen DOGE’nin kurucusu Palmer, boş vaktinin olduğu bir gün birasını açıp böyle bir coin çıkartmaya karar verdiğini belirtiyor. Dogecoin’in yazılım olarak başında olduğu bilinen isim ise Billy Markus’dur.

Tamamen eğlence amacıyla çıkartılan bu kripto para biriminin bu günlere kadar popüler olarak geleceği belkide hiç kimse tarafından tahmin edilemezdi. Ancak görünen o ki insanlar bu eğlenceli coin birimini seviyor ve özellikle de son günlerde ona tekrardan bir akın başlattılar. Buna sebep olarak ise bir TikTok videosu gösterilmekte. Ülkemizde sıkça eleştirilen bu platformda yayılan bir videoda insanlara yatırım çağrısı yapılmıştı. Videonun internet üzerinde viral hale gelmesi ile birlikte insanlar kripto para piyasalarına adeta akın ettiler. Bunun sonucunda da Dogecoin’in değerinde tahmin edilmeyen bir artış yaşandı.

Yazının kaleme alındığı sıralarda 0.0036 dolardan işlem görmekte olan Dogecoin kısa süre önce 0.0054 seviyelerine kadar yükselmeyi başarmıştı. Tekrardan bir düzenleme yaşanan Dogecoin’de fiyatın yukarı yönlü hareket edeceği tahmin ediliyor. Özellikle de son günlerde popüler olan videonun getirdiği akımla bunun devam edeceği öngörülmekte.

Bitcoin gibi herhangi bir sınırı bulunmayan Dogecoin’in sınırsız adette üretebileceği için fiyatının yükselmesi beklenmemekte. Ancak tıpkı birkaç gün önce olduğu gibi bazı durumlarda değerinin yükseldiğini görebiliyoruz. Birçok kişi DOGE için güvenilmez imasında bulunsalar da büyük bir destekçi kitlesinin olduğunu hatırlatmak gerek. Daha çok eğlenceli olduğu için takip edilen Dogecoin, bir süre önce Elon Musk tarafından da Twitter üzerinden paylaşılmıştı. Tıpkı o günlerde olduğu gibi yaşanan bu yükselişin daha ne kadar süreceği ise henüz kestirilemiyor.

Kripto Para Hırsızlığından ve Dolandırıcılığından Korunma Yolları

https://tr.wikipedia.org/wiki/Elon_Musk

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Ripple Şimdi Bu Devasa Seviyelere Gidiyor!

Advertisements Ripple Şimdi Bu Devasa Seviyelere Gidiyor! Ripple (XRP), sıkışıp kaldığı ticaret aralığından çıktığından beri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.