Ana Sayfa / Haberler / Dünya genelinde faliyet gösteren kripto suç çetesi çökertildi!
Üniversiteyi Hackleyen Kişiler 1.14 Milyon Dolarlık Bitcoin Fidye Aldı
Europol, 16 ülkede düzenlediği operasyonlar ile kripto suç çetesini çökertti!

Dünya genelinde faliyet gösteren kripto suç çetesi çökertildi!

Advertisements

Dünya genelinde faliyet gösteren kripto suç çetesi çökertildi!

Dünya genelinde emniyet güçleri, kripto paraları içeren uluslararası para aklama faaliyetine karşı harekete geçti.Europol, 15 Ekim’de 16 ülkede başarılı bir operasyon gerçekleştirildiğini ve suç ağı QQAAZZ için çalıştığından şüphelenilen 20 kişinin göz altına alındığını duyurdu.

Suç örgütü, 2016’dan beri önde gelen siber suçlular için milyonlarca avro aklamak ile suçlanıyor. Paralar, iddiaya göre uluslararası banka hesapları, Polonya ve Bulgaristan’daki paravan şirketler ve kripto para karıştırma hizmetleri yoluyla aktarılıyordu.

“2BaGoldMule Operasyonu”nun bir parçası olarak Birleşik Krallık, İspanya, İtalya, Letonya ve Bulgaristan’da 40 civarı evde arama yapıldı. Avusturalya, Birleşik Krallık, ABD, Portekiz, İspanya, Letonya ve Polonya’da ise göz altılar gerçekleştirildi.

Aynı zamanda Bulgaristan’da Bitcoin madenciliği ekipmanları ele geçirildi.

Katılımcı ülkeler ve göz altıların haritası: Europol

Aynı gün Yeni Zelanda’da 40 yaşında bir şahıs da suçlular adına 2 milyon dolardan fazla parayı kripto para kullanarak akladığı gerekçesiyle göz altına alındı. Şahsın Lamborghini ve Mercedes G63 gibi lüks araçlar satın alarak da para akladığı iddia ediliyor.

Auckland sakini, bir bankadan hile yoluyla 1 milyon dolar kredi elde etmek dahil 30 farklı suç ile suçlanıyor. Ülkede bundan bir gün önce gerçekleştirilen baskınlarda altı kişi daha göz altına alınmıştı.

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Visa ve Mastercard Kripto Kartı Veren Kuruluşlar Üzerinde “Gelişmiş İnceleme” Yürütüyor

Advertisements Visa ve Mastercard Kripto Kartı Veren Kuruluşlar Üzerinde “Gelişmiş İnceleme” Yürütüyor. Ödeme devleri Visa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.