Binance %20 İndirim
El Salvador Bitcoin'den Elde Ettiği Kar İle Hayvan Hastanesi Yapacak

El Salvador Her Gün 1 Adet Bitcoin Alacağını Duyurdu

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin Bitcoin alımlarına devam edeceğini açıkladı. Yakın tarihli bir tweet’te Başkan Nayib Bukele şunları yazdı: “Yarından itibaren her gün bir Bitcoin alıyoruz”. Ancak, bu satın alma programının ne zamana kadar devam edeceği açıklanmış değil.

El Salvador’da Bitcoin Yasası 7 Eylül 2021’de yürürlüğe girmişti. Ülke yaklaşık 375 milyon dolar değerinde Bitcoin aldı, ancak yaşanan düşüşlerle birlikte 60 milyon dolardan fazla gerçekleşmemiş zarar durumundalar.

Bitcoin’in en büyük destekçisi olan Başkan Nayib Bukele, kripto para birimlerinin ülkenin mali sağlığı için iyi olduğuna inanıyor. Buna ek olarak, IMF ve Dünya Bankası’nın Bitcoin kararını geri çekmesi yönündeki tekrarlanan uyarılarına rağmen, bu konuda tavrını korumaya devam etmekte.

Geçen yıl BTC fiyatındaki düşüş El Salvador için büyük bir darbe oldu. Geçen hafta FTX çöküşünün yaşanması da BTC’yi çok fazla satış baskısı altına sokmuş durumda. Ancak Başkan Nayib Bukele, yeni Bitcoin alımları konusunda uzun vadeli bir plan yapmak için yeterince güven toplamış görünüyor.

El Salvador’un yeni Bitcoin hamlesi

Başkan Nayib Bukele, Bitcoin madenciliğine ek olarak, Bitcoin ekonomisinin tüm altyapısını oluşturmak için çalışıyor. Ayrıca Bitcoin Volcano Bonds’u piyasaya sürme ve henüz meyvelerini vermeyen bir Bitcoin Şehri inşa etme planlarını da paylaşmıştı. Başkan Bukele, ulusal borcunu Bitcoin cinsinden volkan tahvilleriyle ödemeye güvenirken, şimdiye kadar karar onun lehine olmadı. Salvadorlu bir ekonomist olan Luis Membraño şunları söyledi:

“Bukele, IMF’nin tavsiyesine rağmen farklı ve yeni bir politik ekonomi yaratabileceğini hayal ettiyse de, bu rüya başarısız oldu. Kolay alternatifler, kısa yollar yok.”

Ülkenin iddialı planları nedeniyle, en iyi kredi derecelendirme kuruluşlarının tümü El Salvador’un kredi limitini düşürdü. Derecelendirme kuruluşu Fitch, ülkenin borçlarını Ocak ayında temerrüde düşürmesini bekliyor. Öte yandan, yaklaşan bir resesyon, yükselen enflasyon ve kötüleşen finansal koşulların ülke ekonomisine zarar verebileceği gündemde.

Ekonomist Membraño, El Salvador’un Çin’den borç finansmanı isteyecek olan mali eksene düşebileceğini söyledi. “El Salvador’un dış politikasının genel bir uyumunu temsil edecek” diye de ekledi.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

2021’in Başında Bitcoin Alanlar Şimdi Ne Durumda?

Kripto para piyasalarına yeni katılanlar için, ana kripto para birimi için dip olan piyasa değeri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.