Ana Sayfa / Altcoinler / En Popüler Gizlilik Odaklı, İzlenemez Kripto Paralar Hangileridir?
Bybit
En Popüler Gizlilik Odaklı, İzlenemez Kripto Paralar Hangileridir?
En Popüler Gizlilik Odaklı, İzlenemez Kripto Paralar Hangileridir?

En Popüler Gizlilik Odaklı, İzlenemez Kripto Paralar Hangileridir?

Monero

Monero, gizlilik odaklı para denilince akla ilk gelen şeydir. 201 yılında piyasaya sürülen kripto para birimi, Bytecoin’in bir çatalıdır. Monero, XMR olarak kısaltılır. Hız, gizlilik ve güvenlik ile öne çıkan yeni bir küresel para birimi. Diğer kripto para birimlerinin aksine, Monero kullanıcıları tek bir banka gibidir. Diğerleri bakiyenizi göremez ve işlemlerinizi takip edemez. Bu, Monero’yu güvenli bir şekilde ticaret yapmanıza ve kullanmanıza olanak tanır.

 

Monero, tüm işlemlerin kaynağını, miktarını ve hedefini gizlemek için halka imzalarını, özel halka işlemlerini ve özel adresleri kullanır. Halka imza, bir gruba veya halkaya ait elektronik imza olarak tanımlanır, yani anahtara sahip herkes tarafından imzalanabilir. Tüm ekip üyelerinin imzalama izni vardır, ancak imzalayanın kimliği bilinmemektedir.

 

Monero, diğer kripto para birimleri tarafından feda edilen güvenlik unsurlarından ödün vermeden, tamamen merkezi olmayan bir kripto para biriminin vaat edebileceği her şeyi sunar. Gizlilik endişeleriyle başlayan Code Monero, tamamen sıfırdan geliştirildi.

 

Bugüne kadar düzinelerce geliştirici Monero’ya katkıda bulundu ve etmeye devam ediyor. Monero’daki işlemler izlenemez çünkü cüzdan adresi genel blok zincirinden görüntülenemez. “Siber gizlilik” sağlayan Kovri projesi bu durumu pekiştiriyor. Proje I2P (Görünmez İnternet Projesi) düğümü ile birlikte, ağın kullanıcıları izlemesini önlemek için işlemleri şifreler ve yönlendirir.

 

Monero çok sağlam bir temele sahip, bazı özellikleriyle öne çıkıyor ve rakiplerinden ayrılıyor. Tüm bu özellikleriyle Monero, piyasada güvenli kabul edilen bir para birimi olarak tanımlanmaktadır. Monero, üçüncü tarafların göndereni, alıcıyı veya gönderilen miktarı görmesine izin vermez.

 

Verge

Monero ile aynı yılda doğan Verge, açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Adı 2016 yılında Verge olarak değiştirildi. Örnek olarak Monero kripto para birimini kullanarak gizliliğe dayalı bir işlem politikası uygulamayı hedefliyor.

 

Verge kripto para birimi, gizliliği göz önünde bulundurarak doğrudan ticaret yapmanızı sağlar. Verge, blockchain teknolojisinin yeteneklerini entegre ederek dünya çapındaki kullanıcılara yüksek kalitede hizmetler sunmak amacıyla kripto para birimi işlemlerini hızlı, güvenli hale getirebilir. Verge ayrıca işletmeler veya bireyler için esnek ödeme hizmetleri sunar.

 

Verge, kripto kullanıcılarına anonim ve güvenli işlemler sağlar. Verge, topluluk kararları tarafından yönlendirilen açık kaynaklı bir yazılımdır. ICO tarafından desteklendiği bilinmeyen Verge’nin kısaltması XVG’dir.

Bu, kullanıcıların TOR ve I2P gibi gizlilik odaklı ağları kullanarak gizli işlemler yapmalarına olanak tanır. Bu nedenle kullanıcının IP adresi tamamen gizlenmekte ve Verge kullanılarak yapılan işlemler takip edilememektedir.

 

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Uyuyan Dev Shiba Inu (SHIB) Tekrardan Uyandı!

Uyuyan Dev Shiba Inu (SHIB) Tekrardan Uyandı!

Uzun bir süredir düşmeye devam eden Shiba Inu (SHIB) bugün tekrardan hareketlenmiş durumda. Tıpkı uyanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.