Ana Sayfa / Haberler / ESMA, Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapma Riskleri Konusunda Uyardı

ESMA, Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapma Riskleri Konusunda Uyardı

Avrupa Denetim Otoriteleri (ESA), 12 Şubat Pazartesi günü resmi web sitesinde kripto para birimlerine yatırım yapmanın “oldukça riskli” olduğu konusunda uyardı.

ESA birliği; Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA), Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) ve Avrupa Sigorta ve Meslek Emeklilik Kurumu (EIOPA) ‘dan oluşuyor.

ESA’ya göre, kripto para birimlerine yatırım yapmanın getirdiği yüksek risk, yatırımcıların “yatırım yapılan paranın büyük bir kısmını hatta tamamını kaybedebileceği” anlamına geliyor.

“ESA, tüketicilere VC’lerin (sanal para birimleri) oldukça riskli ve düzensiz ürünler olduğunu; yatırım, tasarruf veya emeklilik planlama ürünleri olarak uygun olmadığını bildirdi.”

ESMA web sitesinde yayınlanan uyarı, birçok insanın riskleri tam olarak anlamaksızın kripto paralara yatırım yapması endişesini anlatan bir girişle karşılıyor.

esma

Resmi uyarı ayrıca yasal düzenleme yapılmamış kripto para borsalarının küresel finansal düzenlemelerin dışında olması nedeniyle korumasız olduğu fikrini ortaya çıkarıyor, yani müşterinin siyasal saldırı gibi bir olaydan kaynaklanan kayıpları AB yasalarıyla kapsamayacağı anlamına geliyor.

“Kaybetmeyi Göze Almayacağınız Parayı Yatırmayın”

ESMA, uyarı notunu yatırımcıların kendilerini korumaları için tavsiyeyle noktalıyor: “Kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırmamalısınız.”

ESMA daha önce, yatırımcı anlayışının eksikliği ve düzenlenmemiş finansal faaliyetlerle ilgili sorunların gerekçelerini gerekçe göstererek, Müşterileri Kasım 2017’de fon toplama (ICO’lar) konusunda uyarmıştı.

ESMA’nın son uyarıları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) 7 Şubatta CNBC’ye yaptığı açıklamada, kripto para düzenlemesinin “yapılacaklar listesinde önceliği olmadığı” söylendikten sonra geldi. Aksine, 8 Şubat’ta bir ECB Yürütme Kurulu üyesi kripto para birimlerinin “yayılmasını” önleyici düzenleme çağrısında bulundu.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Usta Analist Altcoin Tahmini İle Umutlandırdı

Usta Analist Altcoin Tahmini İle Dikkatleri Üzerine Çekti

Uzun bir süredir analizleri ile ün salmış usta analist Benjamin Blunts (@SmartContracter), altcoin tahmini ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.