Ana Sayfa / Kripto Para / Ethereum / Ethereum 2.0 Nedir? Ne işe yarar ?
Binance %20 İndirim
eth2 haberleri

Ethereum 2.0 Nedir? Ne işe yarar ?

Ethereum 2.0 Nedir? Ne işe yarar ?

Uzun zaman geçmiş olsa da Ethereum 2.0 nihayet ufukta. Büyük güncelleme, ağın ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini altyapısında bir dizi değişiklik yoluyla ele almayı amaçlamakta. En  önemlisi de, proof of work konsensüs mekanizmasından proof of stake modeline geçişin yaşanacak olması.

Ethereum 2.0 nedir?

Aynı zamanda Eth2 veya “Serenity” olarak da bilinen Ethereum 2.0, Ethereum blockchain’inin bir yükseltmesidir. Güncelleme Ethereum ağının hızını, verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini artırmayı hedefliyor. Böylece daha fazla işlemi işleyebilecek durumda olacak.Ethereum 2.0, birkaç aşamada piyasaya sürülüyor ve ilk güncellemenin 2020’nin sonuna doğru başlaması bekleniyor.

Ethereum 2.0’ın Ethereum’dan farkı nedir?

Ethereum 1.0, proof of work (PoW) olarak bilinen konsensüs mekanizmasını kullanırken Ethereum 2.0 bir proof of stake (PoS) mekanizması kullanacaktır.

Proof of stake ve proof of work arasındaki fark nedir?

Ethereum gibi blockchan’lerde işlemleri merkezi olmayan bir şekilde doğrulamaya ihtiyaç vardır. Ethereum, diğer kripto para birimleri gibi, şu anda PoW olarak bilinen bir konsensüs mekanizması kullanıyor. Bu sistemde madenciler, karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek ve yeni işlemleri doğrulamak için bilgisayarın işlem gücünü kullanır. Bir bulmacayı çözen ilk madenci, blok zincirini oluşturan tüm işlemlerin kaydına yeni bir işlem ekler. Daha sonra kripto paralarla ödüllendirilirler. Ancak bu süreçte enerji kullanımı yoğun olabiliyor.

PoS, madenciler yerine işlem doğrulayıcılarının bir işlemi doğrulama hakkı için kripto hissesi alması bakımından farklılık gösterir. Bu doğrulayıcılar, ne kadar kripto tuttuklarına ve ne kadar süreyle tuttuklarına bağlı olarak bir blok önermek üzere seçilirler.

Diğer doğrulayıcılar daha sonra bir blok gördüklerini doğrulayabilir. Yeterli onay olduğunda blockchain’e bir blok eklenebilir. Doğrulayıcılar daha sonra başarılı blok önerisi için ödüllendirilir. Bu süreç, “forging” veya “minting” olarak da bilinir.

PoS’in temel avantajı, enerji açısından PoW2dan çok daha fazla verimli olmasıdır. Bu aynı zamanda, blok zincirini güvence altına almak için çok fazla bilgi işlem gücüne ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir.

Ethereum 2.0, Ethereum 1.0’dan nasıl daha iyi ölçeklenecek?

Ethereum 2.0’a yükseltmenin ana nedenlerinden biri ölçeklenebilirliktir. Ethereum 1.0 ile ağ, saniyede yalnızca yaklaşık 30 işlemi destekleyebilir; bu gecikmelere ve tıkanıklığa neden olur. Ethereum 2.0, saniyede 100.000’e kadar işlem vaat ediyor. Bu artış, shard chain’lerin uygulanmasıyla sağlanacaktır.

Ethereum 2.0 nasıl daha güvenli olacak?

Ethereum 2.0, güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. PoS’lerin çoğu, daha merkezi bir sistem ve azaltılmış ağ güvenliği sağlayan küçük bir doğrulayıcı grubuna sahiptir. Ethereum 2.0, en az 16.384 doğrulayıcı gerektirir, bu da onu çok daha merkezsiz ve dolayısıyla güvenli hale getirir.

Bununla birlikte, Jelurida’nın kurucu ortağı ve Ardor ve Nxt blockchain’lerinin baş çekirdek geliştiricisi Lior Yaffe’ye göre, ağdaki katılım oranlarının seviyesi konusunda potansiyel bir güvenlik açığı var. Ethereum 2.0 kodunun güvenlik denetimleri, blockchain güvenlik firması Least Authority de dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Ethereum Vakfı, kripto para birimindeki olası siber güvenlik sorunlarını araştırmak için Ethereum 2.0 için özel bir güvenlik ekibi kuruyor. Ethereum 2.0 araştırmacısı Justin Drake bir tweet’te, araştırmanın “fuzzing, ödül avı, çağrı cihazı görevi, kriptoekonomik modelleme, uygulamalı kripto analiz, resmi doğrulama” içereceğini belirtti.

Ethereum 2.0 güncellemesi nasıl gerçekleşecek?

Topaz, Medalla, Spandina ve Zinken gibi bir dizi testnet lansmanının ardından Ethereum 2.0’ın tam olarak piyasaya sürülmesi üç aşamada gerçekleşecek: Faz 0, 1 ve 2. Faz 0, sonraki yıllarda gelecek aşamalarla birlikte 2020 lansman tarihini hedefliyor.

Faz 0’da, Beacon Chain uygulanacak. Bu, Ethereum 2.0 için Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını konuşlandırmanın yanı sıra doğrulayıcıların kaydını saklar ve yönetir. Orijinal Ethereum PoW zinciri Beacon Chain ile aynı anda çalışmaya devam edecek, bu nedenle veri sürekliliğinde herhangi bir kesinti olmayacak.

2021’de uygulanacak olan 1. Faz, PoS shard chain’lerinin entegrasyonunun gerçekleşmesini sağlayacak. Ağın 64 shard ile (Ethereum 1.0’dan 64 kat daha fazla verim sağlayan) piyasaya sürülmesi bekleniyor, ancak başlangıçta hesapları veya akıllı sözleşmeleri desteklemeyecek.

2021’de yapılması planlanan bir ara güncelleme olan Aşama 1.5 ile, Ethereum ana ağı resmi olarak bir shard (parça) haline gelecek ve proof of stake’e geçiş sağlanacak.

2021/22’de başlayacak olan 2. Aşama ile parçalar tamamen işlevsel ve akıllı sözleşmelerle uyumlu hale gelecek. Ayrıca, Ether hesaplarının eklenmesini, transfer ve para çekme işlemlerinin etkinleştirilmesini, çapraz parça transferlerinin ve sözleşme çağrılarının uygulanmasını içerecek. Ethereum 2.0 üzerine inşa edilen ölçeklenebilir uygulamalar için yürütme ortamları oluşturacak.

Eylül 2020’de, Spadina testnet’inin lansmanında sorunlarla karşılaşıldığı haberleri geldi. Spadina, Ethereum 2.0’da genesis, yani ilk bloğun oluşturulmasını denemek için tasarlanmış kısa vadeli bir testnettir. Ağın çalışır durumda olan sürümünü temsil eden genel bir sandbox olan daha büyük Medalla test ağından farklıdır.  Spadina test ağıyla ilgili sorunlar arasında düşük katılım, “kafa karışıklığı” ve “geçersiz depozitolar” vardı.

Hakkında Hasan

Farklı Makaleler

Justin Sun Tron

Justin Sun, Binance Borsasına 120 Milyon Dolarlık ETH Aktardı!

Tron (TRX) projesinin başındaki isim olan Justin Sun, 21 Nisan gününde Binance borsasına büyük bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.