Binance %20 İndirim

Ethereum (ETH) Geliştiricisi Merge Öncesi Uyarı Yayınladı

Ethereum yatırımcıları ve geliştiricileri, ana ağın (yürütme katmanı) işaret zinciriyle (konsensüs katmanı) birleşmesine hazırlanırken, Ethereum birleşmesinin 15 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor. Ethereum geliştiricisi Marius Van Der Wijden Salı günü Geth gibi tek bir yürütme katmanı düğümünde birden fazla fikir birliği katmanı düğümü çalıştırmanın güvenli olmadığı ve yürütme sorunlarına yol açabileceği konusunda uyardı.

Ethereum geliştiricileri yatırımcıları önemli riskler konusunda uyarıyor

Go Ethereum üzerinde çalışan bir Ethereum geliştiricisi olan Marius Van Der Wijden, 30 Ağustos’ta tek bir Yürütme Katmanı (EL) düğümünde birden fazla Konsensüs Katmanı (CL) düğümü çalıştırmanın güvenli olmadığını tweetledi.


Kullanıcılar, tek bir fikir birliği katmanı düğümünde ve zorlama katmanı düğümlerinin bir kombinasyonunda birden çok doğrulayıcı çalıştırabilir. Ancak, aynı yürütme katmanında birden çok fikir birliği katmanı düğümü çalıştırmak hatalara neden olur. Bu kombinasyon bir süre çalışabilir, ancak sonunda çökmesinden endişe ediliyor. Bunun nedeni, fikir birliği katmanındaki farklı düğümlerin yürütme katmanındaki düğümlerle farklı ayrıntı durumlarına sahip olması ve yürütme çakışmalarına neden olmasıdır. Bu nedenle, yürütme katmanı ile fikir birliği katmanı düğümleri arasında 1:1 bir ilişki kurmak çok önemlidir.

“CL, EL’nin lideridir. Onların (farklı) dünya görüşleri hakkında konuşan iki düğümünüz olduğunda, birkaç bloğu değiştirir ve yeniden oluşturur. Grafikte neler olduğunu görebilirsiniz, düğümler kafa ve kafa -2k arasında geçiş yapıyor. “

Ethereum istemcisi, fikir birliği ve yürütme katmanlarında güncellemeler yayınladı. Konsensüs katmanı istemcileri arasında Lighthouse, Lodestar, Nimbus, Prysm ve Teku bulunuyor. Yürütme katmanı istemcileri arasında ise Besu, Erigon, Go Ethereum ve Nethermind bulunmakta.


Düğümler, birleştirmeyi uygulamak için hem CL hem de EL istemcilerini güncellemelidir. Birleştirmeden önce, Bellatrix güncellemesi 6 Eylül saat 11:34 UTC’de Beacon Chain’de gerçekleşecek ve Paris güncellemesi 15 Eylül’de yürütme katmanında gerçekleşecek. Bu, yürütme katmanının veya Ethereum ağının fikir birliği katmanı veya işaret zinciri ile birleştirilmesine yol açacak.

Ethereum (ETH) fiyatı birleşme beklentisiyle yükselişte


Birleşmenin öncesinde sönük bir Ethereum (ETH) fiyatına rağmen, kamuoyunun heyecanı artıyor. Olumlu duygu, son zamanlarda ETH fiyatını artırdı. Ethereum son 24 saatte yaklaşık %10 arttı ve şu anda 1.584 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, balinaların satılması ve 30 Eylül birleşmesinden sonra 2 milyar dolardan fazla opsiyonun süresinin dolması nedeniyle fiyat rallisinin kısa ömürlü olması muhtemel.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Yeni Çıkacak NFT’ler Nasıl ve Nereden Takip Edilir ?

NFT’lerle ilgileniyorsanız ve birçoğunun aslında 0.1 ETH gibi değerlerden Mint’lendiğini ve 10, 20, 30 ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.