Binance %20 İndirim
ethereum haberleri

Ethereum’da Tarihi Merge Yükseltmesi Tamamlandı

“Merge”, kripto para birimleri tarihindeki en önemli olaylardan biri olarak görülüyor. Uzun süredir beklenen yükseltme bugün itibariyle tamamlanmış durumda.

Ethereum Merge Tamamlandı

Ethereum, Proof-of-Stake’e geçişini tamamladı. Dünyanın en büyük ikinci blok zinciri, ağı Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake konsensüs algoritmasına çevirecek olan uzun zamandır beklenen “Merge” güncellemesini Perşembe günü tamamladı. Ethereum geliştiricileri, yükseltmeyi diğer önde gelen topluluk üyeleriyle bir canlı yayın partisiyle kutladı ve Merge yayınını 40.000’den fazla kişi izledi. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Twitter’da olayı “Ethereum ekosistemi için büyük bir an” olarak nitelendirdi.

Ethereum bloklarının madenciliğinin zorluğunu belirleyen bir ölçü olan ağın toplam terminal zorluk eşiği Perşembe günü erken saatlerde 5875000000000000000000000’e ulaştığında, Ethereum Proof-of-Stake’e geçiş yapıldı. Paris olarak bilinen güncelleme, Ethereum’un fikir birliğini hazırladığı geçen haftaki Bellatrix yükseltmesini takip ediyor.

Bugünkü geçişle birlikte, Ethereum artık fikir birliğine varmak ve ağı güvence altına almak için ETH’yi belirleyen doğrulayıcılara güvenecek. Proof-of-Stake, Ethereum ağına birçok büyük değişiklik getirecek şekilde ayarlandı. Bu değişikliklerden belki de en önemlisi, enerji tüketiminde tahmini %99,95’lik bir azalmadır. Ethereum artık yüksek hızlı donanım üzerinde çalışan madencilerle iş birliği yapmayacağından daha verimli hale geliyor.

Ethereum Vakfı araştırmacısı Justin Drake, hareketin bir Ethereum Vakfı canlı akışında yükseltmenin küresel elektrik tüketimini %0,2 azaltacağını söyledi. Ayrıca ağ madencilere ETH ödemeyi durduracak ve bu da üretimi neredeyse %90 oranında azaltacak. Ethereum eskiden günde yaklaşık 13.000 ETH serbest bırakırdı, ancak şimdi yalnızca onaylayıcılara yaklaşık 1.600 ETH ödeyecek. Merge sadece Ethereum topluluğu için değil, aynı zamanda bir bütün olarak kripto topluluğu için de önemli bir olay. Daha önce hiç Ethereum ölçeğinde bir Proof-of-Work ağı Proof-of-Stake’e taşınmamıştı. Buterin 2014’ten beri Proof-of-Stake’den bahsediyor ve Merge uzun süredir üzerinde çalışıyor; Ethereum Vakfı 2022’de başlatmayı taahhüt edene kadar birkaç gecikme de yaşandı. Buterin, Ethereum Vakfı yayını sırasında “Proof-of-Stake, Ethereum ekosistemi için başından beri bir rüyaydı” dedi. Bununla birlikte, çoğu Ethereum hayranı etkinliği dört gözle beklerken, Merge aynı zamanda Ethereum madencileri arasında bir çekişme noktası haline geldi. Bu nedenle, bir grup Proof-of-Work destekçisi, EthereumPOW adı altında ağın yeni bir versiyonunu sürdürmek için bu yaz bir araya geldi. Proof-of-Work zincirinin önümüzdeki 24 saat içinde ETH sahipleri için bir airdrop ile hayata geçmesi bekleniyor.

Sansüre ve gizliliğe karşı endişeler

Merge’ten önce, Ethereum ekosisteminin içindeki ve dışındaki birçok kripto para savunucusu, ABD Hazinesi’nin Tornado Cash’e karşı yaptırımları nedeniyle ağın sansürden kaçınma yeteneğiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Proof-of-Stake Ethereum’un Proof-of-Work ağından daha fazla gizlilik endişesi var çünkü Coinbase gibi ağın ana doğrulayıcılarının çoğu ABD’de bulunuyor. Ethereum’un ademi merkeziyetçiliğini korumak için bu doğrulayıcıların her şeyi işlemesi gerekir.

Doğrulayıcılar, teorik olarak Hazine yaptırımlarına uymak için belirli işlemleri engellemeyi seçebilir ve bu da temel katmanda sansüre yol açabilir. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, geçen ay ağın sansüre karşı direnişi hakkında tartışma çıktığında konuyu ele aldı ve borsanın sansür yapmaktansa stake’i bırakmayı tercih edeceğini söyledi. Öte yandan, Vitalik Buterin bir tweet’te sansürü ağ üzerinde bir saldırı olarak göreceğini doğruladı ve saldırganların uygunsuz davranma veya gerekli işlemleri tamamlamama cezası olarak ETH’lerini kaybettiği bir süreci savundu.

Ethereum için sırada ne var?

Merge’ün ardından, topluluğun dikkatinin çoğu, güncellemenin Ethereum’un yerel token birimi ETH için ne anlama geleceğine odaklandı. İki numaralı kripto para birimi ETH, yaz boyunca Haziran ayının en düşük seviyesinden bu yana %100 yükseldi ve bugünün lansmanı için artan beklentiyle az da olsa körüklendi. Ayrıca ekosistemde Lido’nun LDO’su ve Ethereum Classic’in ETC’si gibi Ethereum ile ilgili birkaç token de önemli ilgi gördü. ETH, koşunun sonunda kısaca 2.000 doları geçti, ancak o zamandan beri bir miktar geri çekilme yaşandı.

ETH, geçen hafta BTC’ye karşı 2022 zirvesine ulaştığında önemli bir güç gösterdi ve Ethereum meraklıları arasında, Ethereum’un piyasa değerinde Bitcoin’i yakaladığı olası bir “dönüş” olayının umutlarını artırdı. Ancak, ABD Tüketici Fiyat Endeksi beklenenden %8.3 daha fazla yükselirken ve ralliye giden saatlerde hala durgun göründüğü için ETH Salı günü büyük bir darbe aldı.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

ethereum eth analiz

Ethereum Fiyatında Yükseliş Devam Edecek mi? – 26 Ekim ETH

Etkileyici bir boğa koşusu ortaya çıkarken Ethereum fiyatı piyasayı şok etmeyi başardı. Ancak yatırımcılar şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.