Binance %20 İndirim
Etherum Araştırmacısı Kuzey Kore'de Tutuklandı
Etherum Araştırmacısı Kuzey Kore'de Tutuklandı

Etherum Araştırmacısı Kuzey Kore’de Tutuklandı

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Blockchain uzmanı ve Etherum araştırmacısı Kuzey Kore’de tutuklandı. Virgil Griffith, geçtiğimiz günlerde ülkesinde hapis cezasına çarptırıldı. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Griffith, Kuzey Kore’yi ziyaret ederek ABD’nin uyguladığı yaptırımları çiğnemiş ve yasayı yok saymış oldu. Bu yüzden de hapis cezasına çarptırıldı. 2017 yılında hayata geçirilen yasada açıkça ABD vatandaşlarının Kuzey Kore’ye gitmeleri yasaklanmıştı. Bunu hiçe sayan Griffith, hapis cezası almış oldu. ABD’li yetkililerden gelen açıklama ise şu şekilde oldu:

“Griffith gerek Kongre’nin gerekse bizzat ABD Başkanı’nın Kuzey Kore’de izlediği baskı politikasını riske atmıştır.”

Kuzey Kore’de düzenlenen bir Blockchain ve kripto para konferansına katıldığı belirtildi. Oradaki kişilere blockchain ve kripto paralar hakkında bilgi verdiği belirtilen Griffith, hakkında tutuklama kararı çıkmasına engel olamadı. Uzun bir süredir arasında diplomatik atışmalar yaşanan 2 ülke olan Kuzey Kore ve Amerika Birleşik Devletleri, bu konuda oldukça net tavır takınıyor. Açıkça belirtilen yasaya göre ABD vatandaşlarının Kuzey Kore’ye ziyarete gitmeleri yasak. Bu yüzden de Virgil Griffith’in suçlu olduğu biliniyor. Etherum Foundation’ın etherum araştırmacısı ve deneyimli birisi olan kişi, kendisinin serbest bırakılmasını talep etti. Şu ana kadar herhangi bir bilgi gelmese de kendisinin en azından bir süre tutuklu kalması üzerinde duruluyor. Diplomatik konuşmaların başlatılacağı açıklansa da biraz zaman alacağını tahmin edebiliriz. O zamana kadar da yapacak başka bir şey bulunmuyor. Zaman zaman Kuzey Kore’ye giden bazı iş adamları ve benzeri isimler diplomatik haklarını kullanarak rahatça geri gelebiliyordu. Ancak Griffith’in böyle bir  durumu da olmadığı için bir süre tutuklu kalmasından korkuluyor.

Upbit Borsası Hacklendi | Toplam Zarar 49 Milyon Dolar

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Tornado Cash

Kısıtlamaların Ardından Tornado Cash Aktif Kalmaya Devam Ediyor mu?

Kripto güvenlik firması CertiK tarafından bugün yapılan açıklamada, bir şirketin kripto karıştırıcı platform olan Tornado …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.