eToro, Lira Programlama Dili İle Blok Zincire Türev Koymayı Hedefliyor

Advertisements

eToro, Lira Programlama Dili İle Blok Zincire Türev Koymayı Hedefliyor

 

İsrail merkezli bir değişim platformu olan eToro , türev işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış yeni bir programlama dili ortaya çıkardı.

Ethereal Zirvesi Tel Aviv 2019’dan önce yaptığı açıklamada, Pazar günü, ana blok zincir uzmanı Omri Ross, Lira adlı dilin, finansal sözleşmelerin çözümünde yer alan riskleri azaltacağını ve ethereum blockchain üzerindeki varlıklardan yeni türev ürünler yaratılmasını sağlayacağını söyledi.

EToroX Labs tarafından oluşturulan bir demo ticaret platformunun perakende ve kurumsal yatırımcıların ticaret türevlerine başlamasını sağlamak için ortaya çıktı. Platform, çok çeşitli sözleşme deneylerini test etmek için Lira kullanıyor. Dil, işlemlerde farklı zaman limitleri belirleme, farklı kripto para birimleri güvenilir bir şekilde takas etme ve karmaşık yerleşim terimleri yazma imkanı sunar.

eToro, teminatlandırılmış kredi yükümlülükleri (CLO’lar) gibi “basit vadeli işlem sözleşmelerinden karmaşık egzotik sözleşmelere kadar herhangi bir şeyin” topluluk gelişimini teşvik etmek için programlama dilini açık kaynaklı olarak kullandı. Ayrıca, laboratuvar dilin diğer yerelleştirilmiş finans (DeFi) projeleri için farklı blokaj zincirlerinde konuşlandırılması niyetinde.

Ross, “Piyasanın ve toplumun bu yeni programlama dilini merkezi olmayan uygulamalarda, kripto para birimi borsalarında ve kurumsal finansmanda nasıl benimseyeceğini görmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

etoro icon ile ilgili görsel sonucu

Etki alanına özgü  dil

Blockchain gelişiminin çoğunluğu için kullanılan “geniş” programlama dillerinden farklı olarak, Lira yalnızca “belirli bir komut dizisini tanımlayabilecek ve uygulayabilecek” alana özel olacaktır. Lira’nın tek işlevi, karşı tarafların kendi kendini idare eden sözleşme şartlarını yazmasını, doğrulamasını ve toplamasını sağlamaktır.

Ross, bir finansal sözleşmeyi Lira cinsinden yazmanın tipik uzunluğunun 6-10 kod satırı arasında olduğunu ve daha basit bir geliştirme döngüsüne yol açtığını ve hata için daha az yer olduğunu söyledi.

Ross, “Temel olarak, finansal sözleşmeler, genellikle çok para içeren, onları alana özgü programlama dilleri için oldukça uygun bir kullanım örneği yapan önemsiz hesaplamalardır” dedi. “Yalnızca çok sınırlı bir talimatlar dizisini tanımlayabilir, ancak bunu mümkün olan en üst düzeyde yetkinlik ve bütünlük ile yapar.”

Tersine, ebedi için kullanılan yerel kodlama dili olan Solidity gibi geniş diller çok çeşitli kullanım durumlarına olanak sağlar, ancak aynı zamanda risk de getirir . Ross özellikle, kötü niyetli bir aktörün ademi merkeziyetçi özerk örgütünün kodunu kullandığı ve 3,6 milyon ETH’yi iptal ettiği DAO “saldırısından” bahsetti.

Ross Mart ayında eToro’ya katıldı ve şirketin 12 istikrarlı parasının gelişimine öncülük etti.

New York Federal Rezerv Bankası, türev piyasasının toplam büyüklüğünü 2017 yılında 500 trilyon dolar olarak hesaplamıştır.

BENZER KONULAR 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.