Ana Sayfa / Haberler / FBI ve Tesla, 4 milyon dolarlık Bitcoin fidye yazılımı planını engelledi
FBI, elektrikli otomobil üreticisi Tesla'ya karşı planlanan bir fidye yazılımı saldırısında komploculardan birini tutukladı.

FBI ve Tesla, 4 milyon dolarlık Bitcoin fidye yazılımı planını engelledi

FBI ve Tesla, 4 milyon dolarlık Bitcoin fidye yazılımı planını engelledi

Genç bir Rus vatandaşı ve yardımcı komplocuları, Tesla’ya karşı büyük bir fidye yazılımı saldırısı düzenlemenin bir santim yakınına geldi.Geçen hafta, Amerika Birleşik Devletleri Federal Bürosu Soruşturması ( FBI ) , elektrikli otomobil üreticisi Tesla’ya karşı fidye yazılımı planında bir komplocuya karşı suç duyurusunu ortaya çıkardı.

22 Ağustos’ta Büro, Los Angeles’ta bir ayının çoğunu, şirketin Gigafactory Nevada sitesinde bir Tesla çalışanını alçakça bir “özel haber” üzerinde gizli bir anlaşma yapmak için işe almak için geçirdiği iddia edilen 27 yaşındaki Rus vatandaşı Pavel Kriuchkov’u tutukladı.Bu “özel proje” karlı bir teşvikle geldi – 500.000 $ rüşvet, daha sonra 1 milyon $ ‘a yükseldi. Çalışanın tespitinden kaçınmak için bir Tor tarayıcısı kullanarak kurulan Bitcoin ( BTC ) cüzdanına küçük bir avans ödemesi yapılacaktı .

Rüşvet karşılığında, personelden Tesla’ya yönelik hedefli bir kötü amaçlı yazılım saldırısının kurulmasına yardımcı olması istendi .Plan, Tesla’nın bilgileri halka açık bir şekilde atma tehdidi altında fidye ödemesini sağlamaktı. Kriuchkov’un komplocularının gözünde 4 milyon dolarlık bir fidye vardı.

FBI ajanları izledi

Kriuchkov’un anonim kalan personel ile ilk görüşmesinden kısa bir süre sonra, personel Tesla’yı çoktan uyardı ve bu da FBI’a ihbar etti. Kriuchov ve personel arasındaki bir dizi Ağustos toplantıları, FBI ajanları tarafından fiziksel olarak izlendi ve dinlendi. Siber saldırı için hazırlıklar yapılırken operasyon ve diğer önceki istismarlar hakkında istihbarat topladılar.

Komploculardan biri, Kriuchkov’un personel ile olan iletişimine göre, Rusya’da bir devlet bankasında üst düzey bir çalışan olarak çalıştığı iddia edilen şifreleme konusunda uzmanlaşmış bir hacker. Kriuchkov’un kendisi, planlanan saldırının teknik yönleri konusunda açıkça belirsizdi ve görünüşte işe alma çabaları için 250.000 dolar ödüyordu.

Erken bir toplantıda, görevli Kriuchkov ve ikincisinin iki arkadaşı Kaliforniya’daki Tahoe Gölü’ne bir gezi yaptı. Kriuchkov, grubun masraflarının faturasını ödemekte ısrar etti, ancak grup fotoğraflarında poz vermekten kaçındı ve hatıra olmadan “gün batımının güzelliğini hatırlayabileceği” konusunda ısrar etti.

21 Ağustos’ta Kriuchov, personele saldırının ileri bir tarihe ertelendiğini ve ertesi gün Nevada’dan ayrılacağını bildirdi. 22 Ağustos’ta Los Angeles’ta tutuklanmasının ardından, şu anda tutuklu yargılanıyor.

Tesla, FBI’ın suç duyurusunda açıkça belirtilmese de Tesla haber sitesi Teslarati, şirketin hedef olduğunu doğruladı . CEO Elon Musk bir tweet ile planı kabul etti:

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Nvidia RTX 3080 ile Bitcoin madenciliği yapılabilir mi?

Nvidia RTX 3080 ile Bitcoin madenciliği yapılabilir mi? Nvidia, RTX serisi ekran kartlarının yeni jenerasyonunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.