FC Barcelona Taraftar Tokenini Hayata Geçirdi

Advertisements

Dünyanın en büyük spor kulüplerinden birisi olan FC Barcelona, taraftar tokenini hayata geçirdiğini duyurdu. Bu akıma katılan kulüpler kervanına böylece İspanya’nın en köklü kulüplerinden birisi de katılmış oldu.

Chiliz ile yapılan iş birliğinden ortaya çıkan proje sonucunda blockchain tabanlı taraftar tokenleri çıkartıldı. Bu proje kapsamında Barcelona kulübü için 40 milyon adet token çıkartıldığı belirtildi. Ayrıca, Chiliz ve Socios’un kurucu, aynı zamanda CEO’su olan Alexandre Dreyfus, “Chiliz blockchain platformunda Barca token’ı başlatmaktan gurur duyuyoruz. Taraftar katılımı ve parasallaştırma ile ilgili uzun vadeli vizyonumuzun nihai amacı budur.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Yeni token, Chiliz’in kendi kripto parası CHZ cinsinden fiyatlandırılacak. Dreyfus, ”Platformumuzda BAR/CHZ, PSG/CHZ, JUV/CHZ vb. şeklinde token fiyatlandırıyoruz.” şeklinde belirtti ve ekledi:

“Her takım, beş yıllık potansiyel hesaplamalarına dayalı sınırlı sayıda token basıyor. Örneğin Barca, 40 milyon token oluşturdu.”

Paris Saint Germain, Juventus ve buna benzer birçok dünyaca ünlü kulüpten sonra şimdi de FC Barcelona taraftar tokeni projesini hayata geçirdi. Bu tokenler sayesinde taraftarların kulüp içerisinde daha etkin bir rol oynaması sağlanmakta. Kulüplerin sahaya çıkış müzikleri veya gol müziği gibi özel seçenekleri taraftarlar ellerinde bulunan tokenler ile oylayabiliyorlar. Oylama sonucunda en fazla oyu toplayan müzik ise maç anında oynatılıyor.

Ülkemizden Galatasaray’ın da katıldığı taraftar tokeni sistemine olan ilgi her geçen gün artmakta. Kulüp yönetiminde daha etkin bir rol oynayan taraftarlar, aynı zamanda kulübe maddi bir destek de sağlamış oluyor. Buna ek olarak ise sistemde aktif olan taraftarlara imzalı resmi formalar, antrenmanları canlı olarak izleyebilme ve özel maçlara biletler gibi fırsatlar sunulabilmekte. Bu da taraftarların sisteme olan ilgisini katlayan faktörlerden birkaçı diyebiliriz.

“Tosuncuk” Kripto Paralarla Vurguna Devam Ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.