Ana Sayfa / Haberler / FED Başkanından Dijital Para Oluşturma Sinyali
FED Başkanından Dijital Para Sinyali
FED Başkanından Dijital Para Sinyali

FED Başkanından Dijital Para Oluşturma Sinyali

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, yaptığı bir konuşmadaki dijital para oluşturma sinyalleriyle kripto para topluluğunun dikkatini çekti. Dün yaptığı röportajda farklı konulara değinen Powell, mart ayında yaşanan düşüşten sonra dijital paralara olan ilgi artışına değindi ve ekledi:

“Merkez bankası olarak dijital para oluşturma kabiliyetine sahibiz. Ve bunu devlet garantili diğer menkul kıymetler için devlet tahvilleri satın alarak yapıyoruz. Aynı zamanda gerçek para da basıyoruz ve Merkez Bankası bankaları yoluyla dağıtıyoruz.”

Fiziksel olarak yüklü miktarlarda dolar basmaya başlayan FED, ilerleyen dönemde dijital dolar çalışmaları ile de karşımıza çıkabilir. Her ne kadar bu açıklama bir başlangıç bildirisi olmasa da dijital para oluşturulabileceğine dair güçlü bir sinyal olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sıkı bir kripto para takipçisi olan Nick Chong tarafından konuya dair yapılan kısa ve öz açıklama ise şu şekilde oldu:

“Bu, ‘Bitcoin satın alın’ demenin değişik bir yolu.”

Geleneksel piyasalardan ayrılarak artık çok daha geniş bir yatırımcı topluluğuna hitap eden Bitcoin, bu açıklamalarla birlikte daha da hareketlenebilir. Yazının kaleme alındığı sıralarda 9.660 dolardan işlem gören Bitcoin son 24 saatte sadece %1 oranında büyümeyi başarabildi.

FED tarafından bir süre önce alınan kararla birlikte yüksek miktarda fiziksel paranın piyasalara pompalanacağı duyurulmuştu. Corona virüsünün etkisini en çok hisseden ülkelerden birisi olan ABD’de düşüş yaşayan borsaların bu sayede toparlanması hedefleniyor. Şu ana kadar yeteri kadar istenileni yerine getiremeyen hareketin ardından yatırımcılar kripto paralara yönelmiş durumda. Özellikle de Bitcoin ve Etherum’a olan akınların ardından her iki coin de bir süre yükselme gösterdi. Etherum Bitcoin’e kıyasla daha iyi bir grafik çizse de Bitcoin’de 10.000 dolar seviyesinin kırılması durumunda önemli bir tırmanış görebiliriz.

Kripto Para Piyasaları Sessizliğini Koruyor | Düşüş Kapıda Mı?

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

100 Milyon Dolarlık Bitcoin Hareketlenmesi Heyecan Uyandırdı

100 Milyon Dolarlık Bitcoin Hareketi Heyecan Uyandırdı

Gece saatlerinde gerçekleşen ve 10.660 Bitcoin’i içeren transfer kripto para dünyasında heyecan uyandırdı. Whale Alert …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.