Binance %20 İndirim
FED Faiz Kararının Ardından Kripto Para Piyasalarında Son Durum

FED Faiz Kararı 75 Puan Artışla Beklenirken Kripto Para Yatırımcıları Heyecanlı

Wall Street, bugünkü 21 Eylül FOMC toplantısında ABD Federal Rezervi (FED) tarafından 75 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor. Goldman Sachs, Wells Fargo, JPMorgan, Morgan Stanley ve diğerleri de, FED’in enflasyonu kontrol etmeye zorlamasıyla bu ay muhtemelen 75 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor. Bu arada, makroekonomik koşullara ilişkin endişeler nedeniyle Bitcoin fiyatı 20.000 dolar seviyesinin altında mücadele etmeye devam ediyor.

75 baz puanlık bir faiz artışı öngörülüyor

Wall Street, 100 baz puanlık bir artış ekonomiyi resesyona sokabileceğinden, Federal Rezerv’in Eylül ayında genel olarak 75 baz puan artıracağını düşünüyor. Faiz artışı, federal fon oranını 2008’den bu yana en yüksek seviyesine çıkaracak. FED’in gösterge faiz oranı, mevcut %2,25 ila %2,5 aralığından %3,0 ila %3,25 arasında değişmiş olacak. Goldman Sachs daha önce Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını 75 baz puan artırabileceğini tahmin etmişti. Ardından Kasım ve Aralık aylarında faiz oranları 50 baz puan artırıldı.

ABD borsası bugün Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq Composite’in yükselişiyle yeşil açıldı. Buna ek olarak, CME FedWatch Tool’a göre 75 baz puanlık faiz artışı olasılığı %82 olarak ölçülüyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı Fed kararı öncesi ne durumda?

Bitcoin (BTC) fiyatı, 63 milyon dolarlık uzun pozisyonları tasfiye ettikten sonra 19.7 bin dolardan 18.4 bin dolara düştü. Ayrıca 19.8 milyon dolar değerindeki açık pozisyonların tasfiyesinden sonra BTC fiyatı 19.6 bin dolara geri döndü. Bu da fiyat trendinin uzun veya kısa bir sıkışmanın olduğu yönde korunduğunu gösteriyor. Veriler, fiyat artışına rağmen, uzun pozisyonlar kısa pozisyonlardan yaklaşık üç kat daha fazla tasfiye edildiğinden, yatırımcıların hala uzun pozisyonlardan daha fazla kısa pozisyon tuttuğunu gösteriyor.

Ek olarak, Fed faiz artırımını açıkladığında piyasa oynaklığının artması muhtemeldir. Şort pozisyonların olası şekilde tasfiye edilmesi, Bitcoin (BTC) fiyatını daha yükseğe çıkaracaktır.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Tornado Cash

Kısıtlamaların Ardından Tornado Cash Aktif Kalmaya Devam Ediyor mu?

Kripto güvenlik firması CertiK tarafından bugün yapılan açıklamada, bir şirketin kripto karıştırıcı platform olan Tornado …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.