Binance %20 İndirim
btc haberleri

Fed Yetkilisi Bitcoin’i Altın’a Rakip Olarak Gördüğünü Açıkladı

Fed Yetkilisi Bitcoin’i Altın’a Rakip Olarak Gördüğünü Açıkladı

CNBC’nin “Squawk Box” yayınında St. Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard, altın’ın rakibi olarak Bitcoin (BTC)’i gördüğünü belirtti.

“BİTCOİN’İ ALTINA RAKİP OLARAK SINIFLANDIRIRDIM. DÜŞÜNMEK İÇİN İYİ BİR YOL.”

Aynı zamanda Bullard, özel bir kripto para biriminin rolünü yerine getirmesi “çok zor” olduğu için Bitcoin’in ABD doları ile rekabet edeceği fikrini reddetti:

“BİR STARBUCKS’A GİRDİĞİNİZDE TEK TİP OLMAYAN BİR PARA BİRİMİYLE GİRMEK İSTEMEZSİNİZ. BELKİ ETHEREUM İLE ÖDERSİNİZ, BELKİ RİPPLE İLE ÖDERSİNİZ, BELKİ BİTCOİN İLE ÖDERSİNİZ, BELKİ İLE ÖDERSİNİZ BİR DOLAR. BİZ BÖYLE YAPMAYIZ.”

Ayrıca yatırımcıların Japon yeni gibi geleneksel güvenli limanlara akın etmesiyle birlikte temelde para birimi rekabetinin olduğunu da belirtti.

Bitcoin performansı, Fed’in para politikasını etkilemeyecek

Bullard, salgından sonra ABD’nin “kükreyen” bir ekonomi görebileceğini tahmin etmesine rağmen, Fed’in desteğini geri çevirmeye yakın olmadığını açıkça belirtti.

Merkez bankasının, kripto için bir yükseliş işareti olduğuna inanılan varlık alımlarını azaltma planları olmadığının sinyalini verdi. Bitcoin’in 50.000 dolara yükselişinden bahseden Bullard, tıpkı altının volatilitesi gibi Bitcoin’in performansının da Fed’in para politikasını etkilemeyeceğine inanıyor. Fed Başkanı, kripto varlığının altın’a rakip olarak nitelendirilmesinin Bitcoin’i “ele alırken iyi bir yol” olabileceği söylese de; daha “bullish” yorumlarını büyük ölçüde ABD doları için sakladı:

“GÖZÜN ALABİLDİĞİ KADAR BİR DOLAR EKONOMİSİ VE GERÇEKTEN DE GÖZÜN ALABİLDİĞİ KADAR DOLAR KÜRESEL EKONOMİSİ OLACAK. ALTIN FİYATININ YÜKSELMESİ, DÜŞMESİ YA DA BİTCOİN FİYATININ YÜKSELMESİ, DÜŞMESİ BUNU GERÇEKTEN ETKİLEMİYOR.”

Bitcoin’de son durum

Bugün öğle saatlerinde 50.000 doları aşıp bir kilometre taşına ulaşan Bitcoin; yükselişinin ardından hızlıca geri çekildi. O zamandan beri 48.000 ila 49.500 dolar aralığında işlem görüyor.

Hakkında Halil

Farklı Makaleler

FED Faiz Kararının Ardından Kripto Para Piyasalarında Son Durum

FED Faiz Kararının Ardından Kripto Para Piyasalarında Son Durum

Kripto para piyasalarında yatırımcıları günlerdir meraka boğan FED toplantısı sonunda gerçekleşti. Yapılan toplantı sonucunda da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.