Binance %20 İndirim
FTX Büyük Bir Yatırım Daha Alarak Değerini 25 Milyar Dolara Taşıdı

FTX Çöküşünün Ardından Avrupa’da Kripto Çalışmaları Hız Kazandı

FTX’in çöküşü yalnızca kripto piyasasını finansal olarak etkilemekle kalmadı, aynı zamanda düzenleyicileri de çalışmalarını hızlandırmaya itti. Her gün daha fazla yetkili, kripto para düzenlemesi için çağrıda bulunuyor ve en son çağrı Avrupa Birliği’ni uygun eylemi yapmaya çağırmakta.

Kripto alanı daha güvenli yapılabilir mi?

FTX’in iflası, kripto borsası ve yerel tokeni FTT’nin patlamasından birkaç gün sonra geldi. Bu, artçı şokları hala hissedilen kripto piyasası tarihinde kaydedilen en büyük çöküşlerden biri olma özelliğini taşıyor. Bu bağlamda Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal Komite Başkanı Irene Tinagli endişelerini dile getirdi. Milletvekili Bloomberg ile yaptığı bir röportajda şunları söyledi:

“Neler olup bittiğini yakından takip etmeliyiz ve bunun geri tepmesini ve sistemik bir tehdit haline gelmesini önlemek için düzenlemeler yapmaya çalışmalıyız.”

Tinagli, çeşitli düzenlemeler önerdi ve Avrupa Birliği’ni kripto para birimleri üzerindeki kontrolü geliştirmeye çağırdı. Bunun, daha geniş pazarı etkileyebilecek FTX çöküşü gibi bir krizi önlemesi planlanıyor.

Ancak, Avrupa Birliği henüz kripto paralar için bir düzenleme getirmiş değil. AB, Kripto Varlık Piyasaları veya Şubat 2023’te nihai oylanması planlanan MiCA teklifi aracılığıyla düzenlemeler getirmeye yakın durumda. MiCA’nın onaylanması durumunda, tüketiciyi korumayı ve hizmet sağlayıcılar için çözüm ortamını iyileştirmeye çalışılacak.

BlockFi iflas başvurusu ve SBF’ye karşı dava

FTX çöküşünün sonuçları, listeye en son eklenen BlockFi ile kripto piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Kripto kredi kuruluşu, para çekme işlemlerini durdurduktan sonra Pazartesi günü FTX ile birlikte Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Basın açıklamasına göre, BlockFi bu süreyi şirketi yeniden yapılandırmak ve 100.000’den fazla borçlusu olduğu için faaliyetlerine devam etmek için kullanacak.

Ayrıca BlockFi, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in (SBF) Emergent Fidelity Technologies’e, FTX kurucusunun BlockFi için teminat olarak verdiği iddia edilen Robinhood hisselerine el koyması için dava açmış durumda.

Bir rapora göre, BlockFi ve Emergent Fidelity Technologies, Alameda Research olarak tanımlanan borçluya teminat olarak Robinhood hissesini kullanarak ödeme garantisi vermek için 9 Kasım’da bir anlaşmaya vardı. BlockFi ayrıca, Alameda Research’ün Kasım ayı başlarında 680 milyon dolarlık garantili kredilerde temerrüde düşmesi nedeniyle SBF ve bağlı kuruluşlara maruz kalmasının nihayetinde şirketin çökmesine yol açtığını da kabul etti.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Eski FTX CEO’su SBF Hapse Girecek mi?

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), dijital varlık piyasasında ciddi bir çöküşe neden olan düşüşe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.