Binance %20 İndirim
bitcoin yukselis tarihi

FTX Krizi Bitcoin Fiyatını Daha da Düşürebilir mi?

FTX krizi, iflas eden şirket düzenleyicilerin artan incelemeleriyle karşı karşıya kalmasıyla derinleşmeye devam ediyor. Borsanın etkileri kripto piyasasında ciddi aksamalara yol açmış durumda. Bu durumun ardından Bitcoin sahiplerinin yatırımlarını bu fiyat seviyesinden satarak korumayı tercih edebilecekleri düşünülmekte.

FTX’in sıkıntıları kötüleşiyor

FTX, bu haftanın başlarında Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu (SCB) tarafından incelemeye alındı. Düzenleyici kurum, FTX ceza soruşturmasında Mali Suçları Araştırma Birimi ile işbirliği yapacak. Gelişme, FTX’in SCB’nin emriyle Bahama fonlarının geri çekilmesini hızlandırmaya başlayacağını duyurmasının ardından geldi, ancak komisyon bunu daha sonra yalanladı. Yeni açıklamalar ise, SCB’nin soruşturma başlamadan günler önce borsaya karşı harekete geçtiğini gösteriyor. 17 Kasım tarihli bir duyuruda düzenleyici kurum, FTX Digital Markets’ın (FDM) varlıklarını SCB tarafından kontrol edilen bir dijital cüzdana aktararak kontrolünü ele geçirdiğini söyledi. Komisyon, bunu varlıkları korumak ve müşterilerin çıkarlarını korumak için yaptıklarını aktardı.

Bu hamle, FDM’nin varlık yönetiminin korkunç bir hale gelmesi ve aynı durumun borsanın tasfiye memurları tarafından onaylanması nedeniyle yapıldı. Mahkeme dosyalarına göre, müşterek geçici tasfiye memurları, iflas borsasının büyük dolandırıcılık ve kötü yönetim işlemiş olabileceğini öne sürdüler.

Bu, yatırım şirketi Multicoin Capital tarafından paylaşılan bir görüşe göre, FTX ve kripto piyasası için işleri daha da kötüleştiriyor. Kripto şirketi Perşembe günü yatırımcılarına piyasa toparlanmadan önce daha fazla düşüş beklendiğini bildirdi.

Şirket, çok fazla FTX varlığına sahip olduğu için fonun bu ay hali hazırda %55 oranında azaldığını aktardı. Fon, fonlarının bir kısmını geri alabileceğine inanıyor, ancak devam eden iflas işlemleri bunu zorlaştırabilir. Ek olarak Multicoin, durumun daha da kötüleşebileceğine inanıyor ve şunları söylüyor:

“Birçok işletme yıkılacak ve kapatılacak.”

Bitcoin fiyat artışı sürecek mi?

Bitcoin’in fiyatı şu anda 16.746 dolardan işlem görüyor, ancak hızlı bir hareket kripto parayı her iki şekilde de sürükleyebilir. Satın alma baskısı sabit kalırsa, Bitcoin fiyatı 17.199 dolardaki ani direncini kırabilir ve 17.729 dolara doğru bir ralli başlatabilir. Bununla birlikte, Haziran ortasındaki fiyat artışı (22.590 dolar), %34,43’lük bir ralli yaşattı ve bu, Bitcoin’in adil değer farkı (FVG) desteği olarak işaretlenen negatif 18.730 doları 19.229 dolara çevirmesini gerektirdi.

Eskiden Bitcoin fiyatı için bir destek seviyesi olan Haziran ayı dip seviyeleri, şimdi mahsur kalan yatırımcılar için bir satış fırsatı sunuyor. BTC’nin yaklaşık üç aydır 22.590 dolar seviyesinin altında kalmasıyla, herhangi bir toparlanma şansı bu yatırımcıları bir çıkış noktası aramaya teşvik edebilir.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Bitcoin Fiyatında Sert Düşüş Devam Edecek mi? | 9 Kasım BTC Tahmin

Ünlü bir kripto para stratejisti ve yatırımcısı Arthur Hayes, yakın zamanda Bitcoin’in toparlanma şansı olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.