Geleceğin Teknolojisi ‘Blockchain’

Advertisements

Oy verme işleminden sağlığa, müzikten enerji üretimine, Blockchain teknolojisi hayatımızı değiştirebilir.

Oy Verme

Blockchain teknolojisi, merkezi bir makam tarafından yönetilmesi veya uygulanması gerekmeden işlemlerin onaylanmasına izin verir. Oy pusulaları ve mevcut çevrimiçi oylama platformları manipülasyona karşı savunmasızdır. Follow My Vote adlı startup; güvenli, şeffaf ve matematiksel olarak doğru seçim sonuçlarını sağlamak için  Blockchain tabanlı bir sistem geliştiriyor.

Enerji Üretimi

Elektrik üretimine uygulanan Blockchain, ev sahiplerinin bir enerji sağlayıcısı olmadan enerji üretmesini ve satmasını veya kurulu sistemden bağımsız kendi mikro Micro şebekelerini yönetmesini sağlar. Lo3Energy , Brooklyn, New York’ta ev sahiplerinin çatı güneş panelleri ile ürettikleri enerjiyi alıp satabildiği bir proje yürütüyor. Blockchain ağı, kendi fiyatlarını belirlemelerine ve fiyat ayarlamasına, komisyondan aracı almamalarına olanak tanıyor.

Müzik Akışı

Dinleme alışkanlıklarınızı blok zincir tabanlı müzik akış servisleri tarafından tekrar dizayn edilmesine hazır olun. Apple Music ya da Spotify gibi bir hizmet yerine Voise adlı bir Blockchain sistemi  sanatçıların kullanıcı müzik akışında %100 alacakları bir fiyat belirlemesine olanak tanır.

Sağlık Hizmetleri

Bir hastanın tıbbi kayıtları genellikle poliklinik, klinikler ve laboratuarlar arasında dağılmıştır. Bir Blockchain tabanlı sağlık kaydı; birden fazla lokasyonda veya hizmette okunabilir, güncellenebilir ve kayıttaki her eklemenin kim tarafından yapıldığına dair bir not içerir. Hasta, veriyi almak ve kiminle paylaşacağını seçmek için seçebilir. MIT’de araştırmacılar, mevcut sağlık bilgisayarı kurumlarıyla bütünleşecek olan MedRec gibi bir sistemi geliştiriyorlar .

Yardım Faaliyetleri

2012’de BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, yardım fonlarının %30’unun yolsuzluğa uğradığını tahmin ediyor. BM’nin, yardım sunma konusundaki sorunları çözmek isteyen Blockchain tabanlı bazı projeleri var. Geçen yıl, Birleşmiş Milletler dünya gıda programı pilot projesinde Ürdün kampında yaşayan Suriyeli mülteciler için Blockchain teknolojisi kullanıldı. Mülteciler kamp süpermarketinde alışveriş yaparken, kimlikleri iris taramaları tarafından doğrulanmış ve harcamaları ödeneklerinden düşürüldü. Bu BM için işlem ücretlerini düşürmekte, dolandırıcılık ve hırsızlık sıklığını azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.