Ana Sayfa / Bitcoin / Grayscale GBTC Kilit Açılışı Nedir ve Neden Önemli?
Bybit
Bitcoin (BTC) İçin Grayscale GBTC Kilit Açılışı Neden Önemli?
Bitcoin (BTC) İçin Grayscale GBTC Kilit Açılışı Neden Önemli?

Grayscale GBTC Kilit Açılışı Nedir ve Neden Önemli?

Son birkaç gündür kripto para forumlarında ve sosyal medyada Grayscale GBTC kilit açılışı sıkça konuşuluyor. Yatırımcılara arasında dolaşan bu haber birçoğumuz için yabancı gelebilir. Peki Graysclae GBTC kilit açılışı olayı nedir ve Bitcoin için neden önemli? Gelin bu konuyu birlikte ele alalım.

GBTC Kilit Açılışı ve Önemi

Uzun bir süredir 18-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek GBTC kilit açılışı olayı konuşuluyor. Bitcoin fiyatı için kritik bir öneme sahip olduğu düşünülen GBTC Grayscale tarafından kurumsal yatırımcılara sunulan bir vadeli yatırım sistemidir. Bu sistem sayesinde yatırımcılar 6 ay gibi sürelerle kilitli ve süre içerisinde bozdurulamaz GBTC alabiliyorlar. Bitcoin ETF’si yerine ABD’de kurumsal yatırımcılar için sunulan GBTC aslında bir hisse sistemine de benzemekte. Kurumsal yatırımcılar 1.000 adet GBTC alarak aynı zamanda 0,94 Bitcoin almış oluyorlar.

40.000 Bitcoin’in Kilidi Açılıyor!

Yarın itibariyle açılacak olan 4.254.000 adet GBTC yaklaşık 40.000 adet Bitcoin’e denk geliyor. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir nokta da Bitcoin’in GBTC’ler kilitlenmeden önceki değeri. Bundan 6 ay önce 47.000-48.000 dolar seviyelerinden alınan Bitcoin’ler yarın itibariyle açılacak ancak büyük bir zarar söz konusu. Eğer yatırımcılar satmak isterse GBTC hisselerini 26,20 dolardan satmak durumunda kalacaklar. Bu da 6 ay önceki 50 dolarlık maliyete bakılınca %48 oranında bir zarar görüldüğüne işaret ediyor.

Kurumsal yatırımcıların Grayscale GBTC yatırımları şu anda büyük bir zarar durumunda. İşte tam da bu yüzden kurumsal yatırımcıların bu GBTC’ler ile yapacaklar büyük bir tehdit konusu. Eğer yatırımcılar toplu bir şekilde GBTC satmak isterse Bitcoin’in 20.000 dolarlı seviyelere kadar düşmesi gündeme gelebilir. Buna ek olarak bir diğer senaryo da BTC’nin 40.000 dolara bir anda tırmanması yönünde. Yatırımcıların büyük bir merakla beklediği kilit açılışı sonrası yaşananları hep birlikte göreceğiz.

El Salvador Bitcoin Yerine Kendi Kripto Parasını Üretmek İstiyor!

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Başarılı Analist Bitcoin'in Düşebileceği Seviyeyi Duyurdu

Başarılı Analist Bitcoin’in Düşebileceği Seviyeyi Duyurdu

Başarılı analist kripto para lideri Bitcoin’in düşebileceği seviyeyi duyurdu. Takipçileri ile BTC’nin bu piyasada hangi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.