Binance %20 İndirim
Güney Kore Kripto Paralardan Vergi Almaya Başlayacak
Güney Kore Kripto Paralardan Vergi Almaya Başlayacak

Güney Kore Kripto Paralardan Vergi Almaya Başlayacak

Güney Kore kaynaklarından paylaşılan bilgilere göre ülke içerisinde kripto paralardan vergi alınmaya başlanacağı duyuruldu. Bu habere en çok üzülenler ise elbette kripto para madenciliği yapanlar ve ICO aracılığıyla gelir elde edenler oldu. Birçok ülkenin hali hazırda kripto paralardan vergi almak için yasal zemin hazırlığı içinde olduğu bilinmekte. Ancak bunların arasından Güney Kore’nin hızlı davrandığını söyleyebiliriz.

Henüz parlamenyoya sunulmayan önergenin 2020 yılının Eylül ayında sunulması bekleniyor. Ardından ise reddedilmeyeceğine kesin gözüyle bakıldığının altı çizilmekte. Kısacası Eylül ayından sonra Güney Kore’de kripto paralardan vergi almak için daha kapsamlı çalışmaların başlayacağını söyleyebiliriz. Önergenin onay alması durumunda 2020 yılında yasa tasarısının son halini alıp yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Vergi tasarısının yürürlüğe girmesi ile birlikte kripto para madenciliği yapanlar ve ICO şirketleri gibi dijital satışla kazanç sağlayan firmaların vergi vermeleri gerekecek. Bu vergilendirmenin sağlanan kazançlar üzerinden belirli bir oranda alınacağı açıklanırken oranın net olarak belli olmadığının altı çiziliyor. Ancak kripto para varlıkları arasında yapılan dönüşümler ve zararına yapılan satışlardan vergi alınmayacak.

Bundan birkaç ay öncesinde de Güney Kore’de kripto paraların vergilendirmesine ilişkin çalışmalar yapılmış, ancak farklı düşünceler sonrasında iptal edilmişti. Yapılan son düzenlemelerin ardından ise bu vergi sisteminin 2021 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor.

Önemli büyüklükte bir kripto para yatırımcı kitlesine ve yatırım fonuna ev sahipliği yapan Güney Kore’de bu çalışma uzun bir süredir beklenmekteydi. Farklı ülkelerden de benzeri bir vergilendirme sistemi hazırlıklarının başlatılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Her geçen gün biraz daha büyüyen kripto para sektörü artık daha tanınır olduğu için devletler de bu konuya daha çok odaklanmaya başladılar. Tıpkı Güney Kore’de olduğu gibi 2021 yılında birçok ülkenin kripto paralardan vergi almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Destek Seviyelerini Birer Birer Kıran Etherum Satın Almalı Mı?

 

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Genesis Nedeniyle Sektörde Oluşan Korku Hafifliyor

Cathie Wood’un Ark Invest’i GBTC hisseleri satın alarak kripto piyasasına olan güveni geri kazandırırken, Grayscale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.