Ana Sayfa / Bitcoin / Hayrettin Karaman: “Bitcoin Caiz Değildir”
Hayrettin Karaman Bitcoin Caiz Değildir
Hayrettin Karaman Bitcoin Caiz Değildir

Hayrettin Karaman: “Bitcoin Caiz Değildir”

Advertisements

Bir dönem yaptığı açıklamalarla gündemde yankı uyandıran Hayrettin Karaman şimdi de Bitcoin’i yorumladı. Karaman’ın yaptığı açıklamalara göre Bitcoin caiz değil. Bunun farklı sebepleri gösterilse de ana etmenin elektrik harcamaları olduğu savunuluyor.

Yeni Şafak gazetesinde yazarlık da yapan Hayrettin Karaman yaptığı bu açıklamalarla tekrardan gündeme geldi. İlginç olarak betimlediği sistemde 23 milyon adet Bitcoin olduğunu belirten Karaman, bu Bitcoin’lerin madenciler tarafından üretildiğini hatırlattı. Bu üretim sürecinde çok fazla elektrik tüketimi olduğunu belirten Hayrettin Karaman, bunun büyük bir “israf” olduğunun altını çiziyor. Kendisinin yazısından alınan bir kesit ise şu şekilde:

e-Madencilik ile sistemdeki bazı şifreler çözülerek yazılımdaki paralar bulunmakta, bulanın malı olmaktadır. Sistemde 23 milyon Bitcoin vardır. Bunlardan her biri bulundukça, yeni Bitcoin bulma ve şifreleri çözme ihtimali daha da zorlaşmaktadır. Bunun için çok sayıda kişi birleşmekte, yüksek sistemli büyük bilgisayarla çalışılmaktadır. (İfade edildiğine göre, 0.o,1 BTC kazanmak için 320 gb lık bir işlemciyle 12 ay çalışmanız gerekir.)Bu işlemcinin kurulma ve çalışma maliyeti çok yüksek. Ayrıca çok elektrik tüketmesi söz konusu. Bu sistem çok gürültülü çalışmakta ve aşırı elektrik tüketimi sebebiyle, o ortamda aşırı bir sıcaklık meydana gelmektedir. Bundan dolayı, bu sistemin evde veya ev ortamında kurulması tavsiye edilmemektedir. Sistemin madencilik yönü, büyük İSRAF yönüdür.

“Bitcoin Caizdir” Açıklaması

Kısacası Bitcoin’deki büyük risk faktörünün doğurabileceği sonuçları ve elektrik tüketimini eleştiren Karaman’ın yazısı kripto para takipçileri tarafından ilgi gördü. Sosyal medyada gündeme gelen bu yazının daha çok kişiye ulaşmasıyla birlikte eleştiri sayısının da artmaya başladığını söyleyebiliriz. Sistemdeki risklerden ve ulaşmak için kullanılan araçlardan ortaya çıkan zararı eleştiren Karaman, yazısında şu detaylara da yer verdi:

“Bu sisteme girmek ve kullanmak; yüksek risk taşıdığı, çok oynak ve kaygan sisteme sahip olduğu, aşırı elektrik israfına sebep olduğu ve hukuki boşluklar sebebiyle hırsızlık gibi suçlara ceza verilememesi, kara para aklamaya açık olması ve dijital para hesap sahibi öldüğünde varislere intikal etmemesi gibi sebeplerden dolayı caiz değildir.”

Kripto Para Piyasaları Sessizliğini Koruyor | Düşüş Kapıda Mı?

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Bitcoin 2 bin dolar birden düştü !

Advertisements Bitcoin 2 bin dolar birden düştü ! Bitcoin fiyatı, 19.500 dolar civarında bir çift …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.