Ana Sayfa / Haberler / Hindistan Merkez Bankasından Dijital Para Hamlesi
Hindistan Merkez Bankasından Dijital Para Hamlesi
Hindistan Merkez Bankasından Dijital Para Hamlesi

Hindistan Merkez Bankasından Dijital Para Hamlesi

Advertisements

Kripto para ve blockchain sektörüne uzun bir süredir meraklı olan Hindistan Merkez Bankasından dijital para hamlesi geliyor. Ülkedeki dijital paralara olan meraka dikkat çeken yetkililer, devlet eliyle bir dijital para çıkartma peşinde. Bu sayede ilk aşamada ülke içerisinde, daha sonrasında da uluslararası alanda bu dijital paranın kullanılması hedefleniyor. Çin ve Venezuela gibi ülkelerin başlamış oldukları dijital para projelerinden ilham alan Hindistan, kalabalık nüfusu sayesinde kısa sürede yoğun kullanım oranlarına ulaşmayı istiyor.

Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das kısa bir süre önce Hindistan’ın da kendi dijital parasını geliştireceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Bazı yetkililer ülkenin ekonomik durumunun henüz dijital paralara hazır olmadığını belirtseler de çalışmalara çoktan başlandığını belirtmek gerek. Henüz ne zaman çıkacağı net olarak açıklanmayan dijital para hakkında birçok söylenti mevcut. Birçok isme göre Hindistan, dijital para birimini gelecek yıl hayata geçirmiş olacak.

Merkez Bankası Başkanı Das tarafından yapılan açıklamalarda dijital paraların özel şirketlerce çıkartılmaması gerektiğini belirtmişti. Bu yüzden de oluşan açığın devlet eliyle kapatılması bekleniyor. Bu sayede daha güvenli bir dijital para çıkartılması hedeflenmekte. Özel şirketler tarafından geliştirilen bir takım dijital paraların daha sonrasında sapması veya çok farklı amaçlarla kullanılması gibi sorunlar olabiliyor. Özellikle Avrupa’da bu tarz olaylarla birçok kez karşılaşıldığını söyleyebiliriz. Daha sonrasında yatırımcılar parasını geri alabilmek için uzun zamanlar boyunca uğraşmak zorunda kalabiliyor. Bu yüzden de Hindistan, devlet eliyle bir dijital para çıkarmanın daha güvenli olacağı kanaatinde.

Rus Yetkiliden Kripto Para Yasağı Hakkında Açıklama Geldi

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

PrimeXBT Baş Analisti Kim Chua: BTC Neden Teşvik Haberlerine Rağmen Yeni Bir Yükseliş Yapmıyor

Advertisements Kripto için iyi bir yıl oldu, BTC, 2017’de yapılan 19.700 $ ‘lık önceki tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.