Ana Sayfa / Bitcoin / Hırsızların Yeni Hedefi Yükselen Değeriyle Dikkat Çeken Bitcoin
bitcoin-hirsizligi

Hırsızların Yeni Hedefi Yükselen Değeriyle Dikkat Çeken Bitcoin

Geçtiğimiz ay Tayland’ın Phuket kentinde saldırganlar kurban olarak seçtiği genç Rus adamın evine girdi ve gözlerini bağlayıp ağzını kapatarak etkisiz hale getirdi. Kurbanın bilgisayarından 100.000 dolar değerinde Bitcoin’i çevrimiçi cüzdanlarına aktarıp kayıplara karıştı.

Bundan birkaç hafta önce, Ukrayna’da bir Bitcoin borsası müdürü rehin alındı ​​ve şirketten 1 milyon dolar değerinde Bitcoin fidye ödemesinin ardından serbest bırakıldı.

New York’ta, bir arkadaşı tarafından esir alınan bir kişiden, 1,8 milyon dolar değerinde Ethereum gasp edildi.

Zenginler hep soygun ve gasptan korkuyorlardı. Şimdi artık, Bitcoin ve diğer küçük kardeşlerinin geçen yılla birlikte değerlerinde yaşanan büyük artışla yeni bir hırsızlık türü ortaya çıktı. Kripto para hırsızlığı.

Takip Edilmesi Çok Zor

Sanal para birimi, bir suçlu tarafından anonim bir adrese kolayca aktarılabilir. Bankalar elektronik ortamda gerçekleşen para transferi işlemlerini durdurabilir veya gönderilen parayı geri çekebilir. Ancak transferi durdurmak veya geri almak için Bitcoin bankası veya bir merkezi bulunmamakta ve bu da suçlular tarafından cazip bir durum.

Hırsızlar Rusya, Ukrayna Türkiye, Kanada, ABD, İngiltere ve dünyanın birçok farklı yerinde sayısız kez bu sistemden yararlandılar.

Sanal para suçlarıyla ilgili çeşitli kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışan Chainalysis’in kurucusu Jonathan Levin, “Artık, yerel düzeyde organize suç ve şiddet suçlarıyla mücadele eden kolluk kuvvetlerine siber suçlar bölümü ekleniyor ve daha yaygın hale geliyor” dedi.

Levin’in şirketi, her Bitcoin işleminin kamuya açıklandığı Blockchain’de adli suçları (hack, hırsızlık vs) takip etme konusunda uzman biridir. Levin, kamuoyuna açıklanmamış bazı suçlamalar da dahil olmak üzere yakın geçmişteki birkaç davada polisin suçluları takip etmeye çalışmasına yardımcı oldu.

Ancak bir işlem izlenebilir olsa bile, Bitcoin tasarımı suçluların çoğunun geleneksel banka hesaplarında olduğu gibi kimliğini Bitcoin adresiyle ilişkilendirmesi gerekmediği anlamına gelir.

Phuket’teki davayı soruşturan Chalong Polis Karakolu’ndan bir araştırmacı olan Chanut Hongsitthichaikul, “Mağdura Bitcoin hakkında bizden daha iyi bilgi sahibi olduğu için onu nasıl takip edebileceğimizi sorduk. Alıcıyı nasıl kontrol edeceklerini sorduk. Hiçbir yol olmadığını söyledi” dedi. Tay polisi, aynı zamanda kurbanın çalınan dizüstü bilgisayarını Kuala Lumpur’a kadar izledi. İzler buradan sonra kayboluyor.

Son zamanlarda meydana gelen suç vakaları yeni bir seviyeye ulaşırken, sanal para birimi sahipleri birkaç yıldır hedef olmuştur. Suçlular, dijital cüzdanlarını kontrol altına almak için önde gelen sanal para birimlerinin sahiplerinin cep telefon numaralarını uzaktan ele geçirmek için uzun süren çalışmalar yaptılar.

Ancak Bitcoin’in fiyatı arttıkça suçlular dahada cesurlaştı. En cüretkar saldırı, Ukrayna’daki kripto para borsası Exmo’nun yönetim kurulu başkanının kaçırılması olayı oldu. Borsa yönetim kurulu başkanı Pavel Lerner, Noel’den bir gün sonra kaçırıldı ve şirketin Bitcoin’e yaklaşık 1 milyon dolar değerinde fidye ödemesinden birkaç gün sonra serbest bırakıldı. Exmo’nun sözcüsü, fidye olarak ödenen paranın Lerner’in kişisel para hesabından gönderildiğini söyledi. Bay Lerner şirketten ayrılıyordu ama geri dönecekti.

İstanbul’da 12 Milyon Değerinde Bitcoin Hırsızlığı

Ülkemizde de Bitcoin hırsızlığı konusunda önemli olaylar yaşandı, hatta Bitcoin cinayeti bile işlendi. Birkaç ay önce İstanbul’da İstanbul’da bir iş adamını silah zoruyla kaçırarak 12 milyon TL (yaklaşık 3 milyon dolar) değerindeki Bitcoin sanal parayı kendi hesaplarına aktarmışlardı.

İddiaya göre kendilerine ‘polis’ süsü veren 4 kişilik şebeke, adı açıklanmayan vatandaşı minibüse kadar takip etti. Organize suç şebekesinin üyelerinden üçü, zorla araca bindirdikleri iş adamının internetteki hesap şifrelerini silah zoruyla ele geçirip adamı da saatlerce rehin tuttu.

Zanlılar, iş adamının şifresini aldıkları sanal hesabında bulunan yaklaşık 12 milyon lira değerinde Bitcoin’i ele geçirdi. Daha sonra polis ekipleri tarafından bu kişiler tutuklandılar.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Acil Durum: Bitcoin Çöküşü Borsalarla Birlikte Tetiklenebilir!

Acil Durum: Bitcoin’in Çöküşü Borsalarla Birlikte Tetiklenebilir!

Acil durum etiketiyle paylaşılan habere göre Bitcoin’in çöküşü borsalarla birlikte tetiklenebilir. Ulusal Alerji ve Bulaşıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.