Ana Sayfa / Haberler / İki Teknoloji Devi Libra Projesinden Ayrılıyor
iki teknoloji devi libra projesinden ayrılıyor
iki teknoloji devi libra projesinden ayrılıyor

İki Teknoloji Devi Libra Projesinden Ayrılıyor

Dünya genelinde birçok büyük devlet ve kuruluş tarafından kıskaca alınan Libra projesi, almış olduğu bu baskılar nedeniyle birçok yöneticisini ve projeye ortak olan bazı isimleri kaybetmeye başladı. Paypal gibi dünya genelinde ödeme konusunda 1 numara olan isimden sonra projeden ayrılan bir diğer isim ise e-ticaret eBay ile ödemeler hizmeti sağlayıcısı Stripe da Libra projesinden ayrıldığını duyurdu. Böyleyece sosyal medya devi Facebook’un kripto para projesinden iki dev isim daha bağlantısını koparmış oldu.

Projeden ayrıldığını açıklayan eBay adlı şirketten gelen açıklama ise şu şekilde:

“Libra’nın vizyonuna büyük saygı duyuyoruz. Ancak eBay artık kurucu üye olarak devam etmeme kararı aldı. Şu anda sadece eBay tarafından yönetilen ödeme sistemleriyle kullanıcılarımıza hizmet sağlamayı hedefliyoruz.”

Son ayrılık haberlerinden sonra Libra adlı girişime başlayan 30 kurucu şirketten geriye 25 tanesi kalmış oldu. Gelecekte bu sayının daha da azalması Facebook’un korkulu rüyalarından biri. Proje içerisinde bir çatışma olmadığını ve ayrılık sebebi olarak da dünya devlerinin baskıları olduğunu belirtmek gerek. Libra projesinin dünya genelinde köklü değişikliklere sebep olacağını öngören devletler uzun bir süredir Libra yönetimi ile görüşmeler içerisindeydi. Planlarının bu projeyi parçalamak olduğu bilinen üst düzey kuruluşlar işlerini şimdilik iyi yapıyor diyebiliriz.

ABD Hükümeti Libra’yı Engellerse Sonu Kötü Olabilir

Çıkan tehtit ve benzeri açıklamalara rağmen istikrarını koruyan Facebook ise projeden çekilmeye niyetli değil gibi görünüyor. Gelecek yılın ortalarına doğru çıkarılması hedeflenen Libra’nın ne etkiler yaratacağını hep birlikte göreceğiz.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

E-bebek Hacklendi ve 300 BTC Fidye İsteniyor İddiası

E-bebek Hacklendi ve Bitcoin’le Fidye İsteniyor İddiası!

Ülkemizde faaliyet veren en büyük bebek ve çocuk ürünleri sitesi olan e-bebek bir süredir internet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.