Ana Sayfa / Bitcoin / İnternet gidince bitcon ticareti durdu
btc

İnternet gidince bitcon ticareti durdu

Advertisements

İnternet gidince bitconi ticareti durdu.

ABD’de sosyal medya, başkanı engelleyebiliyor. Uganda’da ise cumhurbaşkanı tüm interneti kapatabiliyor. Dolayısıyla Bitcoin ticareti etkilenebiliyor.

1986 Yılından Beri İktidar

1986 darbesinden bu yana iktidarda olan Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Perşembe günkü seçimler öncesinde, görünüşe göre altıncı dönemi kazanmak için tüm önlemleri alıyor.

Polis, pop yıldızı olan politikacı Bobi Wine’ı tutukladı. Muhalefetin protestolarını önlemek için bahane olarak COVID protokollerini kullanan yönetim ardından Facebook, Twitter ve WhatsApp gibi sosyal medya uygulamalarına erişimi engelledi.

Ancak Ugandalılar sosyal medya kısıtlamalarını sanal özel ağlar (VPN’ler) yoluyla 13 Ocak’ta aştıkça, Uganda İletişim Komisyonu tüm internetteki fişi süresiz olarak çekti ve internet servis sağlayıcılarının uluslararası ağ geçitlerinin çalışmasını askıya almasını zorunlu kıldı.

Ülkenin internet bağlantısını iyileştirmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen Uganda İnternet Değişim Noktası’nın başkanı Expat Kyle Spencer, Uganda’nın “dünyadan kopuk” olduğunu yazdı. Yurtiçi internet trafiği bir günde %95 düştü.

12 Ocak’ta yalnızca sosyal medya sitelerinin hedef alındığı anonim bir kaynak şöyle dedi: “Uganda’da kapatma, tam şeffaflığa ve açık haberciliğe ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda halktan bilgi akışını önlemek içindir.”

graph showing shutdown of Ugandan internet

Bitcoin Borsaları Etkilendi

Bu durumun bir yansıması olarak analiz sitesi UsefulTulips’e göre, 14 Ocak’tan bu yana Uganda’daki eşler arası borsalarda LocalBitcoins veya Paxful’da bildirilen herhangi bir Bitcoin alım satım faaliyeti bildirilmemiş durumda. LocalBitcoins üzerindeki UGX satıcıları komşu ülkeler Ruanda, Tanzanya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden işlem yaptılar.

Uganda piyasasının küçük bir piyasa olduğunu hatırlatalım. P2P piyasaları, günde 5.000 ila 15.000 ABD Doları arasında işlem yapıyor. Anonim kaynak, “Aslında o kadar küçük ki Binance, düşük ticaret hacimleri nedeniyle yerel sitelerini kapattı” diyor.

Bitcoin

Ancak faaliyet eksikliği yine de endişe verici. Bitcoin’in otoriter eğilimli hükümetlere ve tekellere sahip ülkelerde bazı yumuşak noktalarının var olduğunu gösteriyor.

Elektrik kesintisine uğramış bir telekom şirketi olan MTN Uganda, ülkenin cep telefonu piyasasının %60’ını kontrol ediyor. Akıllı telefonlar ve USB cihazları aracılığıyla internete erişim sağlamada temel bir rol oynuyor. Birçoğunun havale göndermek, okul ücretlerini ödemek ve – evet – sansüre dayanıklı Bitcoin satın almak için kullandığı mobil tabanlı bir ödeme sistemi olan Mobile Money sistemini çalıştırıyor.

Bununla birlikte, Ugandalılar internetin kesilmesine alışkındır ve geçici çözümler yaratmada ustadır. 2018’de hükümet, “dedikoduyu” önlemenin bir yolu olarak cep telefonlarında sosyal medya uygulamalarına yapılan ziyaretleri vergilendirmeye başladı. Bu haftanın başlarında sosyal medya sitelerinin engellenmesi bir sonraki adımdı.

Bu adımlar, muhalefet gruplarının kirli oyunlara hazır olduğu anlamına geliyordu. Başkan Museveni’yi Twitter’da engellediği için dava açan Bobi Wine destekçisi Hilary Innocent Taylor Seguya, şunları söyledi:

“Birçok kişiyi VPN kurmaya teşvik etmiştik. [Museveni] Ugandalıların bu perşembe günkü seçim usulsüzlükleri ve yasadışılıkları hakkında iletişim kurmasını istemiyor.

Hakkında Hasan

Farklı Makaleler

Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü!

Advertisements Bill Gates’ten Bitcoin Eleştirisi: Gezegenimiz İçin Kötü! CNBC’den Andrew Ross Sorkin’in gerçekleştirdiği Clubhouse röportajı sırasında Microsoft …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.