Ana Sayfa / Altcoinler / IOTA Nedir ve Nasıl Alınır?

IOTA Nedir ve Nasıl Alınır?

Advertisements

IOTA, İnternet’e bağlı cihazların küresel ağı için eşler arası, merkezi olmayan ödeme ve değişim platformudur, bir diğer deyişle Nesnelerin İnterneti (IoT) olarak bilinir.

IOTA’nın neyi başarmaya çalıştığını anlamak için, önce sadece cihazların bağlandığından daha fazla olan IoT’un potansiyelini anlamanız gerekir. Daha ziyade, etkileşimde bulunma, veri paylaşma, ağa sunulan hizmetlerin değerini anlama ve kendileri arasında ödeme yapma ile ilgilidir – potansiyel olarak manuel müdahale gerektirmez. İş yerindeki IoT örnekleri arasında bilgisayar gücünün, bant genişliğinin ve depolamanın otomatik değiş tokuşları; Uzak hava durumu sensörleri ve toplulukları arasındaki fırtına veya tsunami tehditlerinin paylaşımı; kendi bakım, parça, sigorta, enerji ve hatta kendi üretimi için otomatik olarak ödeme yapabilen bir makine; Kendilerini çeken / şarj eden ve otomatik olarak hizmet için ödeme yapan kendi kendini süren araç filosu; Trafik akışını gerçek zamanlı olarak koordine edebilen trafik sensörleri ile tüm akıllı şehirler.

IoT modern gerçeklikten çok bilim kurgu olsa da, bunun yakın gelecekte değişmesi bekleniyor. Sadece geçen yıl içinde, İnternet özellikli cihazların sayısı yüzde 31 artarak toplam 8,4 milyar cihaz oldu. Bu sayının 2020’ye kadar 30 milyar cihaza fırlayacağı ve bu cihazların toplam piyasa değerinin 7,1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

IOTA, bu alanda erken bir harekete geçme niyetinde olduğu konusunda bazı büyük sözler verdi, ancak gerçek şu ki, teknoloji hala nispeten yeni ve kanıtlanmamış. Bu nedenle, IOTA genel olarak teknoloji ve güvenlik uzmanlarından ve aynı zamanda blockchain topluluğundan çok eleştiri aldı .

Bu yazıda, IOTA’nın neden işlediğine ve IOTA’nın karşılaştığı bazı zorluklara, aşağıdaki konulara bakarak nasıl yaklaştığına daha yakından bakacağız:

IOTA Nedir?

IOTA Haziran 2016’da IOTA Vakfı adı verilen bir Alman sivil toplum kuruluşu tarafından IoT alanında öncü olma hedefi ile başlatıldı. IOTA’nın arkasındaki nihai vizyon, makine işlemlerinde yarı otomatik bir pazar yeri yaratmaktır.

Ancak bu vizyonda IOTA yalnız değildir. Aslında, birçok büyük şirket de IoT alanına giriyor. Pek çok şirket IOTA ile doğrudan ortaklıklar kurmuşken , diğerleri ise IOTA Vakfı ile periferik olarak çalışıyor (örneğin Microsoft ) ya da alanında çalışan şirketlerin birliği olan Trusted IoT Alliance’ın kurucuları olarak çalışıyor.

IoT vizyonu, düzenli blok zincirleme teknolojisi ile zorunlu olarak mümkün değildir. Çoğu engelli kişi, saniyede birkaç düzine işlem gerçekleştirmek için büyük miktarlarda kaynak ve güç gerektirirken, IoT ekosistemi saniyede milyonlarca işlem gerçekleştirebilir. IOTA’nın bu ölçeklenebilirlik sorununa çözüm önerisi nedir? Yeni bir teknoloji parçası “tangle” olarak adlandırıldı.

tangle

IOTA Arkasındaki Teknoloji

The Tangle

IOTA’nın “ tangle” (arapsaçı), blokajlar gibi işlemleri doğrulamak için adanmış bilgisayar düğümlerine ( madenciler olarak adlandırılan ) güvenmeyen bir ağ yapısıdır . Bunun yerine, saplama, ağdaki her aygıtın gerçekleştirdiği her işlem için iki işlemi onaylamasını gerektirecek Directed Acyclic Graph (DAG) adlı bir teknoloji kullanır.

Ağdaki cihazlar birbirlerinin işlemlerini doğrularken, ağ teorik olarak değişmez ve yüksek güvenlikli bir konsensüs tabanlı defter oluşturur. Bu sayede IOTA, çok sayıda veriyi kaydederken IoT cihazlarının gerçek zamanlı olarak hızlı bir şekilde ticaret yapmasını olanaksız kılacak geleneksel blokların yüksek ücretlerini ve yavaş işlem hızlarını önler.

Hashing Algoritması ve Curl Tartışması

IOTA’nın madencilik gerektirmemesine rağmen, işlemler SHA-3 Proof of Work (PoW) adı verilen şifreleme algoritması kullanılarak bilgisayar “düğümleri” tarafından güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Bu, tüm ağ düğümlerinde saklanan işlem kayıtlarının bir zincirini oluşturmak için Bitcoin’in SHA-256 PoW algoritmasına benzer şekilde çalışır. Bu düğümlerin hizmetleri için nasıl ödüllendirileceği henüz net değil, çünkü aslında işlerinden dolayı IOTA’nın (MIOTA adı verilen) simgelerinden herhangi birini almıyorlar. Bu, IOTA’nın bir düğüm çalıştırmak için bu teşvik eksikliğini nasıl çözeceği konusunda bazı tartışmalara neden olmuştur .

IOTA’nın geliştirilmesinin ilk dönemlerinde, IOTA geliştirme ekibi tarafından özel olarak üretilmiş olan Curl adlı bir karma algoritma kullanıldı. Ancak bir MIT ekibi algoritmada potansiyel bir güvenlik açığı bulduğunda Curl değiştirildi .

Bu durum, IOTA geliştirme ekibinin durumu kötü bir şekilde ele almaktan ve kendi algoritmalarını oluşturmaya çalıştıklarında aşırı erişim için çok eleştirildiği büyük tartışmalara yol açtı . Birçoğu, şifreleme algoritmasının, algoritmanın güvenliğini doğrulamak için yayınlanmadan önce yıllarca yaygın olarak kullanılabilir ve test edilmesi gerektiğini savundu.

Bununla birlikte, 24 Şubat 2018 civarında, MIT ekibi arasındaki sızdırılmış e-postalar ve IOTA , IOTA geliştiricilerinin en azından kısmen kısaltılmış gibi görünen IOTA tutkunu The Tangler adlı blogunda yayınlandı . Sızan yazışmalar, MIT ekibinin iddialarını kanıtlayamadığını ortaya koydu – ki bu da akranlar tarafından onaylanmadı – ve IOTA Vakfı geliştiricileriyle yararlı sonuçlara varılmadan önce iletişimleri kesildi. E-postalar ayrıca MIT ekibinin IOTA’nın nasıl çalıştığını tam olarak anlamadığını da (kendileri de kabul ettikleri gibi) ileri sürerler.

Aşağıdaki resmi açıklama 26 Şubat’ta IOTA Vakfı’ndan yapıldı:

“Bugüne kadar IOTA ekibi, sorulan soruların cevaplarını, saldırıyı gösteren kodu veya bu e-postalarda görülenlerin ötesindeki güvenlik açığını ayrıntılandıran diğer belgeleri almadı. IOTA protokolünde gerçek güvenlik açıklarını bulmakta yardımcı olacağız ve Kasım 2017 itibariyle, bu durumun doğru ve objektif bir değerlendirmesini elde etmek için bir kriptograf ekibi ile çalışıyoruz. ”

Koordinatör

Blockchain topluluğunda IOTA ile ilgili bir başka çekişme noktası da teknolojinin, başlangıçtaki merkezi bir koordinasyon varlığına dayanmasıdır. IOTA’nın ağı gerçekten merkezi olmayan bir sistemden önce, önce işlemleri doğrulamak ve ağın güvenliğini sağlamak için yeteri kadar kullanıcı kazanmalı, ki bu da ağın bir bütün olarak bilgi işlem gücünün sadece% 34’ü ile kontrol edilebilir. Şimdilik, IOTA, ağı güvence altına almak için Koordinatör olarak adlandırılan geçici bir merkezi bireyi uygulamak zorunda kalmıştır. Koordinatör hakkında beyaz kâğıtta veya başka bir yerde çok az bilgi vardır, ancak temel yıkım, işletmenin (muhtemelen bir veya daha fazla güçlü bilgisayar) tüm işlemleri kendi işlemlerini her dakika karışıma atarak doğrulamasıdır.

Bu işlemler, kilometre taşları olarak adlandırılır ve belirli bir işlemin engellenmediğini doğrulamak için ağdaki diğer tüm işlemlere karşı doğrulanabilecek bir anlık görüntü olarak kullanılır. Koordinatör kötü niyetli davransa bile, ağdaki diğer tüm düğümler bunu tanıyabilecektir, çünkü kötü dönüm noktaları yayınlamaya başlayacaktır.

IOTA Vakfı’na göre, Koordinatör, ağın kendini onaylayan bir ağ sağlamak için yeterli sayıda tam düğümleri olduğunda kapatılacaktır.

The Coin

Ağda madencilik olmadığından, MIOTA sikkeleri – tüm 2.779.530.282.277.761 – DAG zincirinin lansmanında bir kerede yayınlanmıştır. IOTA’nın para birimleri “Iota” kelimesinden önce metrik sistem önekleri kullanılarak adlandırılmıştır. Kripto para biriminin resmi adı olan MIOTA ayrıca borsalarda kullanılan hesap birimidir. Bunlar, büyüklük sırasına göre birimdir:

Iota = 1 iota = 1i = 1i
KiloIota = 1 kiota = 1Ki = 1,000 i
MegaIota = 1 MIOTA = 1Mi = 1,000,000 i
GigaIota = 1 giota = 1Gi = 1,000,000,000 i
TeraIota = 1 tiota = 1Ti = 1,000,000,000,000 i
PetaIota = 1 Piota = 1Pi = 1.000.000.000.000.000 i

IOTA’nın Avantajları

IOTA’nın çoğunlukla DAG zincir teknolojisi nedeniyle diğer kripto paralar üzerindeki avantajları vardır.

Hızlı ve Serbest İşlemler : Bahsedildiği gibi, IOTA madencilikle dağıtım yapar, bu da işlem ücreti anlamına gelir. Şebeke tamamen kullanıcı tarafından gerçek zamanlı olarak doğrulandığı için, işlemler de çok hızlıdır.

Enerji ve Kaynak Verimliliği : Madencileri kullanan Bitcoin ve diğer birçok popüler kripto paralar muazzam miktarda enerji tüketir. Madencilik bilgisayarları (rigs olarak adlandırılır) ayrıca, madencilik daha zorlaşarak, daha fazla kaynak harcayarak, daha güçlü bilgisayarlarla düzenli olarak değiştirilir. Karışma bu verimsizlikleri ortadan kaldırır.

Üçlü Hesaplama : IOTA, geleneksel ikili mantığın aksine ağında üçlü mantığı kullanır. Üçlü hesaplama, ikili hesaplamadan potansiyel olarak daha verimlidir ve ayrıca yapay sinir ağları, yapay nöronlar, yapay zeka mantığı, grafik işleme ve kriptografide daha etkilidir. Ancak, bazıları üçüncül hesaplama devriminin asla gelmeyebileceğini ya da gelip gelmeyeceğini ileride ileride tartışacaktır .

Kuantum İsabeti : Kuantum bilişim, düzenli blokaj teknolojileri dahil olmak üzere, düzenli kriptografi sistemlerini potansiyel olarak tehlikeye atabilecek benzersiz bir işlem gücü vaat eden yeni bir hesaplama alanıdır. IOTA, kuantum bilgisayarlarda bile hacklemeyi imkânsız kılan “uygulanamaz” bir şema kullanarak “kuantum ispat” olduğunu iddia ediyor.

Sıfır Enflasyon : Daha fazla IOTA parası oluşmayacağı için enflasyon olmayacaktır. Bu, paranın değerinin, madeni paralardaki artış nedeniyle azalamayacağı anlamına gelir (elbette, başka nedenlerle azalabilir).

IOTA Dezavantajları

Birçok Rakip : Neredeyse sınırsız kaynaklara sahip çok uluslu şirketler de dahil olmak üzere IoT alanında birçok rakip var. Diğer cryptocurrency rakipleri Waltonchain ve IoT Zinciri içerir. Byteball veya Nano gibi diğer DAG tabanlı kripto para birimleri de teorik olarak IoT için ölçeklenebilir, hızlı işlemlerin bir aracı olarak kullanılabilirken, EOS gibi diğer ölçeklenebilir merkezi olmayan uygulama (dapp) platformları basit işlemlerin ötesinde IoT için kullanım durumları sağlamak için potansiyel olarak dapps kullanabilir .

Kanıtlanmamış Teknoloji : Daha önce de belirtildiği gibi, birkaç şifreleme uzmanı IOTA’nın istikrarı ve güvenliği konusunda bir platform olarak endişeler göstermiştir. Pek çok kanıtlanmamış teknolojiyi bir kerede kullanmak, öngörülemeyen güvenlik açıkları veya diğer problemleri ortaya çıkarır.

İlk önce Daha Merkezileştirilmiş: Bir tarafın ağdaki bilgi işlem gücünün% 51’i varsa, düzenli engelleme ağı ağları savunmasız hale gelir. Bu gerçekleşirse, kontrol eden kuruluşun yanlış işlemleri doğrulaması ve verileri kendi lehlerine tahrif etmesi mümkün olabilir. Aksine, IOTA, ağın sadece% 34’ünün tek bir varlık tarafından kontrol edilmesi durumunda savunmasızdır. Bu güvenlik açığı, ağın milyonlarca veya milyarlarca cihazdan oluşan bir Nesne’ye ölçeklendirilmesinden sonra teorik olarak yararlanmak çok zor olacaktır, ancak o zamana kadar, Koordinatör gerekli. Bazıları bunun bir merkezileşme biçimi ve potansiyel olarak talihsiz bir tek başarısızlık noktası olduğunu savunur. Belirtildiği gibi, IOTA, ağın ölçeklendirilmesinden sonra Koordinatör’ü ortadan kaldırmayı planlamaktadır.

IOTA (MIOTA) Nasıl Satın Alınır?

Doğrudan normal parayla (örneğin Türk Lirası) olarak MIOTA Alış henüz yaygın olarak mümkün değildir, ancak yeterince basit başka kripto para satın alarak Bitcoin, Ethereum veya Litecoin gibi bir borsada Coinbase veya Bitstamp ve daha sonra bu transferi karşılığında size MIOTA satın alabilirsiniz. MIOTA satan Borsalar, Binance , OKEx, Bitfinex, Exrates ve Gate.io borsalarıdır.

ioata-al

IOTA (MIOTA) Nasıl Saklanır: En İyi Cüzdanlar

MIOTA’yı borsalarda saklamak tavsiye edilmez, ne de herhangi bir kripto para değerini bir borsada depolamanız tavsiye etmiyoruz. Maalesef, şu anda herhangi bir donanım cüzdanında MIOTA desteği yoktur ( topluluk üzerinde çalışıyor olsa da ) Bu da bir seçenek değil. Bunun yerine, MIOTA’nızı bir yazılım cüzdanında veya kağıt bir cüzdanda saklamanızı öneririz.

Şu anda üçüncü bir seçenek ile MIOTA depolamak için iki iyi bilinen yazılım cüzdanı seçenekleri vardır: iOS için IOTAmobile , Windows için IOTA masaüstü cüzdanı , Mac OSx ve Linux ve yakında Windows için olacak Trinity Cüzdan , piyasaya sürülecek , Mac OSx, Linux ve Android.

Sonuç

Kripto para ve dijital güvenlik endüstrilerindeki pek çok kişi IOTA’ya karşı kuşkulu olsalar da, teknolojinin zamanla kendini kanıtlayabileceği muhtemeldir. IOTA Vakfı, herhangi bir sürekli hata ya da öngörülemeyen saldırı vektörlerinin çalışmasında başarılı olursa, karmaşa ve DAG teknolojisi, daha fazla kaynak-yoğun ve pahalı blok zinciri alternatifleri üzerinde giderek daha popüler hale gelebilir. IOTA’nın başarısı, insanlığın makineyle olan ilişkisinde heyecan verici yeni bir bölüm başlatan gelecek IoT pazarını başlatabilir.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Ripple Yöneticilerinden Ethereum, Altcoin ve Kripto Para Tahminleri

Advertisements Ripple Yöneticilerinden Ethereum, Altcoin ve Kripto Para Tahminleri Ripple (XRP)’ın üst düzey yöneticileri, 2021 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.