Ana Sayfa / Bitcoin / İran’da İthalat Ödemelerinin Bitcoin İle Yapılması Yasal Hale Geldi
Bybit
İran’da kripto para düzenlemesi
İran’da kripto para düzenlemesi

İran’da İthalat Ödemelerinin Bitcoin İle Yapılması Yasal Hale Geldi

İran, ABD’nin yaptırımlarının olumsuz etkilerini minimalize etmek için kripto para birimlerinden faydalanma çalışmalarına devam ediyor. Merkez Bankası, ithalat ödemelerinde kripto para birimlerinin kullanımına izin verecek.

İran Merkez Bankası Kripto Para Ödemeleri Hakkında Bildiri Yayınladı

İran Merkez Bankası Bankalara ve Lisanslı Borsacılara kripto para ödemeleri hakkında çerçeve niteliğinde bildiri hazırladı. Hükümet bildiriyi düzenleyici olup olmadığını görmek amacıyla yakında yasa tasarısı haline getirecek.

ABD Yaptırımlarının Etkilerinden Kurtulmanın Aracı Olarak Kripto Paralar

ABD ve İran arasında uzun zamandır süren ekonomik gerginlik son dönemlerde iyice arttı. ABD, gaz ve elektrik gibi uluslararası ticaret konuları ile İran ekonomisini baltalamaya devam ediyor. İran da yaptırımların kötü etkilerinden kurtulmak için kripto parayı kullanmak üzere araştırmalarına devam ediyor.

İran’da Kripto Para Madenciliği Yasallaştırıldı

Kripto para madenciliğinin yasal olduğu İran’da her kripto madencisinin Maden ve Ticaret bakanlığından lisans alması gerekir. 31 Ocak 2021 tarihine kadar binin üzerinde kripto para madenciliği ekipmanına lisans verildi.

İran’da kripto paranın yasallaşma süreci çalkantılı geçti. Kripto para kullanımı 2019 yılına kadar yasa dışıydı. Ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinin ardından yetkililer 45.000 BTC’lik maden kulesini ele geçirerek “yoğun elektrik kullanımı” ile suçladılar.

Hiperenflasyonu Olan Ülkeler ve Kripto Para

ABD’nin ekonomik yaptırım etkilerinden kurtulmak için kripto paraları kullanan ilk ülke İran değil. Venezuela kripto para kullanımında an aktif ülkelerden biri.

Büyük bir ekonomik krizin yaşandığı Arjantin’de istikrarlı bir para birimi olan kripto paralar birçok yatırımcının imdadına koşuyor. Venezuelalıar gibi Arjantinliler de paralarının değerinin an be an azalması yerine çareyi kripto parada buluyor. Kripto para alışverişlerini LocalCoin üzerinden, P2P pazarlarında yapıyorlar.

 

Hakkında demir

Farklı Makaleler

Bitcoin 45.000 Doların Altına Geriledi! Peki Sırada Ne Var?

Bitcoin 45.000 Doların Altına Geriledi! Peki Sırada Ne Var?

Bir süredir yatırımcısının özlediği performansı yaşatan Bitcoin şu anda tekrardan 45.000 doların altına gerilemiş durumda. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.