Binance %20 İndirim
İş Bankası Blockchain Teknolojisi İle Yaptığı Yeni Girişimi Duyurdu
İş Bankası Blockchain Teknolojisi İle Yaptığı Yeni Girişimi Duyurdu

İş Bankası Blockchain Teknolojisi İle Yaptığı Yeni Girişimi Duyurdu

Türkiye’nin en köklü bankalarından birisi olan İş Bankası, blockchain teknolojisine dayanan yeni girişimini duyurdu. Bu sistem sayesinde firmalar artık yurt dışına ödemelerini çok daha hızlı ve ucuz bir şekilde yapabilecekler.

Dağınık Defter Teknolojisi (DLT) adı verilen teknoloji sayesinde dış ticaret işlemlerinde finansman daha kolay ve güvenli bir şekilde sağlanabiliyor. Özellikle de orta ve büyük ölçekli firmaların yurt dışında sıkça tercih etmeye başladığı bu teknolojiye ülkemizden ilk adımı İş Bankası atmış oldu. İş Bankası tarafından yapılan bu adımla birlikte yerli firmalar yurt dışına daha hızlı ve güvenli bir şekilde para aktarımı yapabilecekler. Aynı şekilde yurt dışından ülkemizdeki firmalara yapılacak ödemelerde de bu teknolojinin kullanılması bekleniyor.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek tarafından da konuyla ilgili açıklamalar yapıldı. Bu teknolojinin hız ve verimlilik konusunda önemli olduğunu belirten Şimşek, teknolojiye olan yatırımların devam edeceğini belirtti ve ekledi:

“Şimdi de blockchain teknolojisi ile ilkini gerçekleştirdiğimiz bu pilot işlemle, dış ticaret finansmanında verinin eşleşmesine dayalı, güvenilir ve daha kolay bir dönemi başlatıyoruz. Dünyanın hızla gelişen yeni teknolojik oluşumlarında yer alarak ve blockchain teknolojisi üzerinden uluslararası ticaretin ve tedarik zincirlerinin finansmanına yönelik ürünler geliştirerek müşterilerimize yepyeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz.”

30 Mart tarihinde dünyanın en kalabalık blockchain ağı olan R3’ün Corda platformuna üye olan İş Bankası ülkemizde bir ilke imza attı. Bu birliğe ülkemizden ilk üye olan İş Bankası uzun bir zamandır bu teknolojiyi takip ettiğini bildirmekteydi. Yapılan araştırmaların ardından  da şirketlerin yurt dışına çok daha hızlı ve ucuz bir şekilde para göndermesine yardımcı olacak sistem geliştirildi. İş Bankası’nın başlattığı bu akımla birlikte ülkemizde blockchain teknolojisinin daha fazla tanınması da söz konusu. Bu sayede başta bankacılık ve finans sektörü başta olmak üzere birçok sektörde benzeri çalışmaların başladığını görebiliriz.

MASAK 100 Milyon Lira Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Genesis Nedeniyle Sektörde Oluşan Korku Hafifliyor

Cathie Wood’un Ark Invest’i GBTC hisseleri satın alarak kripto piyasasına olan güveni geri kazandırırken, Grayscale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.