Binance %20 İndirim
israil nakit para kullanımını kısıtlama

İsrail’den Dijitalleşmeye Dönüş İçin Nakit Para Kullanımına Kısıtlama

İsrail makamları Pazartesi günü, yasadışı faaliyetleri engellemenin ve ülkedeki dijital ödemeleri teşvik etmenin bir yolu olarak nakit ödemelere daha fazla kısıtlama getirdiklerini duyurdu.

Ocak 2019 tarihinden itibaren, İsrail’deki işletmeler ve tüketiciler, Nakit İndirim Yasası kapsamında nakit ödeme limitlerine tabi durumda. Yetkililerin vergi kaçakçılığını, karaborsa faaliyetlerini ve kara para aklamayı daha kolay takip etmelerini sağlayarak ülke vatandaşlarını ve işletmelerini dijital ödemelere taşımayı hedeflediği açıklandı.

Nakit para kullanımına kısıtlama

1 Ağustos itibariyle, nakit ödeme limitleri, ticari işlemler için 1.760 ABD Doları (USD) ve kişisel işlemler için 15.000 NIS (4.400 ABD Doları) eşdeğeri olan 6.000 İsrail şekeli (NIS) ile sınırlandırılmış durumda.

Gelecekte, 200.000 NIS’den (58.660 dolar) fazla nakit paranın özel konutlarda depolanmasını yasaklayan daha fazla kısıtlamanın da gelmesi bekleniyor. İsrail Vergi Dairesi (ITA) için kolluk kuvvetlerini denetlediği bildirilen Tamar Bracha, geçtiğimiz günlerde Media Line’a nakit kullanımının kısıtlanmasının suçun şiddetini azaltacağını söyledi.

Amaç, özellikle suç örgütleri nakde güvenme eğiliminde olduğundan, piyasadaki nakit likiditesini azaltmak olarak açıklanıyor.

Bu arada, nakit işlemlere getirilen yeni limitler, bazıları tarafından ülkede kripto para birimlerinin gelecekte benimsenmesi için iyi bir işaret olarak görüldü.

30 Temmuz’da kripto fenomeni Lark Davis, Twitter’da 1 milyon takipçisine İsrail’in bu tür kısıtlamaları uygulayan ne ilk ne de son ülke olmadığını söyledi ve yazısında Bitcoin’i bu konuda güzel bir fırsat olabileceğin konusunda açıkladı.

Öte yandan Lyn Alden Investment Strategy’nin kurucusu stratejik yatırımcı Lyn Alden, trendin “zaman içinde diğer ülkelerde de devam edebileceğini” söyledi.

CBDC ve kripto para düzenlemeleri


İsrail aynı zamanda bölgedeki merkez bankası dijital para birimlerini (CDBC’ler) araştıran ve ilk olarak 2017’nin sonlarında CBDC’leri değerlendiren birçok ülkeden biri konumunda.

Mayıs ayında İsrail Bankası, “dijital şekel” planlarına ilişkin bir kamuoyuna verilen yanıtları açıkladı ve CBDC ile ilgili devam eden araştırmalara ve bunun ödemeler piyasasını, finansal ve parasal istikrarı ve yasal ve teknolojik sorunları etkileyip etkilemediğine dair güçlü bir destek gösterdi. Geçen Haziran ayında İsrail Bankası, bir CBDC’deki ilk teknoloji deneyi olan kullanıcı gizliliğini ve ödemelerde akıllı sözleşmelerin kullanımını araştıran bir laboratuvar deneyi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Ülke ayrıca dijital varlıklar için de bir düzenleyici çerçeve oluşturma sürecinde. Oz Finance’ten Jonathan Shek, bu yıl Mayıs ayında düzenlenen yıllık İsrail Kripto Konferansı sırasında, İsrail’in mali yetkililerinin dijital varlıklar için kapsamlı ve bütünsel bir düzenleyici çerçeve hazırladığını açıklamıştı.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Genesis Nedeniyle Sektörde Oluşan Korku Hafifliyor

Cathie Wood’un Ark Invest’i GBTC hisseleri satın alarak kripto piyasasına olan güveni geri kazandırırken, Grayscale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.