Ana Sayfa / Bitcoin / İsviçre’de Bitcoin İle Vergi Ödeme Devri Başlıyor
İsviçre'de Bitcoin İle Vergi Ödeme Devri Başlıyor
İsviçre'de Bitcoin İle Vergi Ödeme Devri Başlıyor

İsviçre’de Bitcoin İle Vergi Ödeme Devri Başlıyor

Advertisements

İsviçre’de Bitcoin ile vergi ödeme devrine ilişkin yeni bir haber de Zermatt kentinden geldi. Bundan sonra kent sakinleri vergilerini Bitcoin aracılığıyla kolay bir şekilde ödeyebilecekler. Bu hamlenin ülkedeki kripto para kullanım oranını da önemli ölçüde arttırması bekleniyor.

Vatandaşlardan Bitcoin ile vergi alabilmek için ise Bitcoin Suisse ile bir anlaşma yapıldığı duyuruldu. Bu şirket İsviçre’nin dev kripto finansal hizmetler veren şirketi olarak geçmekte. Yapılan duyuruya göre vatandaşlar 28 Ocak tarihinden itibaren Bitcoin aracılığıyla vergilerini ödeyebilecekler.

Yerel vergi mükelleflerinin Bitcoin ile vergi ödemelerini Zermatt belediye binasındaki POS cihazı ile veya çevrimiçi ödeme kanalı yoluyla gerçekleştirebilecekleri duyuruldu. Kripto para ile vergisini ödemek isteyenlerin Zermatt Vergi Dairesi’ne kripto ödeme seçeneği için doğrudan başvurması gerekmekte. Zermattt belediye başkanı Romy Biner-Hauser tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Yenilikçi ve öncü ruh, Zermatt’ın kendine has özelliklerinden biridir. Bu nedenle vatandaşlarımıza talep ettikleri çözümleri sunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Yaşanan bu olayın İsviçre için ilk olmadığını belirtmek gerek. 2016 yılında Zug şehri ülkenin Bitcoin ile ödeme kabul eden ilk şehri olmuştu. Ayrıca ödemeleri üst sınırı da 200 frank olarak belirlenmişti.

İsviçre’nin bu hamleleri kripto para yatırımcıları tarafından ne kadar beğenilse de bazı yetkililer bunun tehlikeli olduğunu düşünmekte. Sürekli olarak değeri değişen kripto paralarla ödeminin tehlikeli olduğu belirtiliyor. Kısa bir süre önce de ABD’nin New Hampshire eyaletinin meclis üyeleri, 8 Ocak’ta eyalet kuruluşlarının vergi ödemelerinde kripto kabul etmesine olanak sağlayan yasayı geri çekmişlerdi. Meclis üyelerine göre girişim, Bitcoin’in istikrarlı olmayan fiyatı nedeniyle elverişsiz kalmakta.

Bitcoin Fiyatları Tekrardan Yükselişte | Çıkış Devam Edecek mi?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Zermatt

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Geleneksel Yatırımcı Kripto Paralara Dönüş Yapıyor

Advertisements Acuiti Management Intelligence Platform tarafından açıklanan bir ankete göre geleneksel yatırımcıların kripto paralara dönüş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.