Binance %20 İndirim
bank of japan - japonya merkez bankası

Japonya Merkez Bankası 2023 İçin CBDC Planlarını Duyurdu

Japonya Merkez Bankası (Bank of Japan – BoJ), para yatırma ve çekme ile ilgili sorunları belirlemek için 2023 baharında ticari bankalar ve diğer kuruluşlarla CBDC çalışmalarına başlayacak. Merkez bankası ayrıca, dijital para biriminin (CBDC) doğal afetler sırasında ve internet bağlantısı olmayan alanlarda çalışıp çalışmadığını da kontrol etmeyi planlamakta.

Japonya’dan önemli CBDC atılımı

Rapora göre Japonya Merkez Bankası, dijital para birimini 2026’da başlatıp başlatmamaya karar vermeden önce CBDC deneyine yaklaşık iki yıl devam edecek.

Duyuru, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin Çin’in öncülük etmesiyle CBDC araştırma ve geliştirme çabalarını artırdığı bir süreçte geldi. Daha önce bildirildiği üzere, New York Fed, bankacılık alanındaki lider beş bankayla on iki haftalık bir CBDC pilot projesi yürüteceğini açıklamıştı. Program, kurumlarda merkez bankası fonlarının yerleşimini iyileştirmek için dijital doları temsil eden tokenlerin kullanılmasının mümkün olup olmadığını görmek için oluşturulmakta. Hindistan Merkez Bankası bile geçtiğimiz günlerde Dijital Rupi pilotunun lansman tarihini duyurmuştu.

Geçen yıl bir BoJ yetkilisi, merkez bankasının amacının CBDC’nin özel ödeme sağlayıcıları arasındaki rekabeti teşvik etmesini ve toplumun tüm üyelerine açık olmasını sağlamak olduğunu açıklamıştı. 2000’li yılların başında çökmüş olsa da, dünyanın ilk CBDC’si olarak kabul edilebilir.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Genesis Nedeniyle Sektörde Oluşan Korku Hafifliyor

Cathie Wood’un Ark Invest’i GBTC hisseleri satın alarak kripto piyasasına olan güveni geri kazandırırken, Grayscale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.