Binance %20 İndirim
japonya stablecoin yasasi

Japonya, Yatırımcıları Korumak İçin Yeni Stablecoin Yasasını Duyurdu

Japon parlamentosu Cuma günü aldığı önemli bir kararla, yatırımcıları korumak için yeni bir stablecoin yasası hayata geçirdi. Bloomberg raporuna göre birkaç milyar kayıpla sonuçlanan TerraUSD’nin geçen ay çöküşünden sonra yatırımcılar için bir güvenlik ağı olan stabilcoinler için yasal çerçeve sonunda onayladı.

Raporda, mevzuatın bir yıl içinde yürürlüğe girmesine rağmen, Japonya’nın özellikle stablecoin’ler için bir yasa çıkaran ilk büyük ekonomilerden biri olduğu belirtildi.

Tasarı, artık dijital para olarak kabul edilen ve yen veya diğer yasal paralarla bağlanması gereken ve sahiplerine nominal değerde geri ödeme hakkını garanti eden stablecoin’lerin tanımını netleştirmekte.

Stablecoin’ler artık yalnızca lisanslı bankalar, kayıtlı para transfer acenteleri ve güvenli şirketler tarafından verilebilecek. Tasarı, mevcut varlık desteğinden veya algoritmik stabilcoin’lerden bahsetmiyor. Bununla birlikte, Japon borsalarının stablecoin sunmadığını da belirtmek gerek.

Japon Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) tarafından hazırlanan yasa tasarısının 2021’in sonlarında ilk kez planlandı, Meclis tarafından bu yıl Mart ortasında onaylandı ve şu anda Temsilciler Meclisi’ndeki oturumda çoğunluk tarafından kabul edilmiş durumda.

TerraUSD’nin (UST) çöküşü nedeniyle, Japonya’nın bu hızlı kararı, kripto para birimlerindeki güven kriziyle mücadeleye yardımcı olabilir.

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte. Not: Site üzerinde yazılan makaleler haber niteliğinde olup hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Buna ek olarak yatırımlarınız ile aranıza üçüncü kişileri koymanız da kesinlikle tavsiye edilmez. Gizliliğin hat safhada olduğu kripto para dünyasında dikkatli olmanızı tavsiye eder, bol şanslı günler dilerim :)

Farklı Makaleler

Genesis Nedeniyle Sektörde Oluşan Korku Hafifliyor

Cathie Wood’un Ark Invest’i GBTC hisseleri satın alarak kripto piyasasına olan güveni geri kazandırırken, Grayscale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.