Ana Sayfa / Haberler / Japonya’da Kara Para Aklamada Kullanılan Kripto Para Oranı %0,16
japon-bitcoin

Japonya’da Kara Para Aklamada Kullanılan Kripto Para Oranı %0,16

Japonya Ulusal Polis Teşkilatından yayınlanan rapora göre, 2017 yılının Nisan ve Aralık ayları arasında kripto para borsalarından yetkili birimlere gönderilen kara para aklama şüphesiyle incelemeye alınan 669 şüpheli etkinlik vakası olduğunu bildirdi.

Raporlar doğrudan para transferi sinyali verebilecek şüpheli işlemleri bildirmek için Japon yasal düzenleyici tedbirler kapsamında zorunlu olan kripto para borsaları operatörlerinden gelmekte. Bu önlem, dijital para birimleriyle ilişkili en büyük korkulardan biri olan yasa dışı işlemleri önlemek amacıyla getirildi.

Yüzde Bir Bile Değil

2017’de Japonya’daki kara para aklama vakalarında şüpheli davaların toplam sayısı 400.043’tür. 400 bin şüpheli kara para aklama davasının içerisinde kripto para birimleriyle ilişkili olan dava sayısı 669 olarak bildirildi. Bu durumda kripto para birimi yöntemi ile kara para aklama davalarının, toplam dava sayısının %0.17’sinden daha azını ifade etmektedir.

Kripto para birimleri kullanılarak kara para aklama vakalarının inanılmaz derecede düşük yüzdesi, dijital para birimleriyle kara para aklamak isteyen suçlulara yönelik araç olduğu argümanını zayıflatıyor gibi görünse de, kuşkusuz pek çok yasa dışı kripto para birimi işleminin fark edilemeyeceği ihtimalini akıllara getirmekte.

Reuters’e göre – Japon kripto para borsası operatörlerinden yetkili birimlere kara para aklama raporlarını tetikleyen kıstasın şu an için tam olarak ne olduğu bilinmiyor – “kısa bir zaman aralığında sıklıkla tekrarlanan tartışmalı işlemler” muhtemelen kırmızı bayrakları kaldırıyor.

Şimdilik 16 kripto para borsası, Japonya’da faaliyet göstermek için yasal olarak kayıtlı.

Europol, Çok Yüksek Olduğunu İddia Etmişti

“Uyumluluk riskleri” nedeniyle Bitcoin işletmelerine hizmet etmeyi reddeden büyük bir Hollandalı banka olan Rabobank’ın bu ayın başında gerçekleşen kara para aklama vakası için 369 milyon dolar ceza verildiğini de bildiriyor.

Europol

Buna ek olarak, Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) kısa süre önce, yalnızca Avrupa’da kripto para birimleri kullanılmak suretiyle üç ila dört milyar sterlin (4.1 ila 5.5 milyar dolar) kara para aklandığı iddiasında bulundu.

Japonya’dan gelen raporlar, kripto para birimi yöntemiyle kara para aklama oranının çok düşüş olduğunu bildirmekte ancak Avrupa birliğinden gelen iddialara bakıldığında kripto para birimlerinin kara para aklamada çok yüksek oranlarda kullanıldığı sonucuna varılıyor.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Bitcoin'de Boğa Piyasası Sinyalleri | 24 Mayıs Bitcoin Analiz

Bitcoin’de Boğa Piyasası Sinyalleri | 24 Mayıs Bitcoin Analiz

Bundan tam 12 gün öncesinde gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının ardından yatırımcılar tarafından bir sonraki hamle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.