Ana Sayfa / Haberler / Kazakistan Kripto Para Madencilik Gücünü İki Katına Çıkartıyor
Kazakistan Kripto Para Madencilik Gücünü İki Katına Çıkartıyor
Kazakistan Kripto Para Madencilik Gücünü İki Katına Çıkartıyor

Kazakistan Kripto Para Madencilik Gücünü İki Katına Çıkartıyor

Uzun bir süredir kripto para madenciliği sektöründe büyümek için girişimlerde bulunan Kazakistan, gücünü iki katına çıkartma kararı aldı. Bu doğrultuda madencilik için ayrılan 20 milyon dolarlık bütçenin de 2 kat arttırılması bekleniyor.

2020 Astana Online Financial Day için açıklamalarda bulunan Kazakistan, ülkedeki dijital para geliştirme sürecini de açıklığa kavuşturmak istiyor. Bunun için de Rus ve Çin hükümetinden uzmanlara bir yol haritası açıklandı. Uzmanların görüşleri ile birlikte ülkedeki madencilik faaliyetlerinin arttırılması hedefleniyor. Çin hükümetinden gelen açıklamaya göre ise Kazakistan tarafı ülkesindeki dijital para geliştirmelerine devam etmekte.

Ülkedeki yolsuzluk problemlerin önüne geçilmesi için de dijital paraların kullanılması Kazak Cumhurbaşkanı danışmanı Mu Xin tarafından önerilmişti. Ayrıca bu teknolojinin devlete bağlı ödemelerde de şeffaflık yaratacağı düşünülüyor.

Son dönemlerde blokchain teknolojisi ve kripto paralar alanına büyük bir ilgi duyan Kazakistan, bu adımla birlikte süreci daha da hızlandırmak istiyor. Ayrıca kendi kripto para birimlerinin çıkartılması sayesinde ülkedeki finansal sistemin hareketleneceği düşünülmekte. Asya ülkeleri arasında daha hızlı bir şekilde gelişen kripto paralar teknolojisinin bir destekçisi de bu hamle ile birlikte Kazakistan oldu. Bu alana önemli bir yatırım ayıran Kazakistan, özel şirketleri de ülkesine çekmeyi hedefliyor.  Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Danışmanı Zarenov tarafından konuya ilişkin yapılan yorum şu şekilde oldu:

“Merkez bankasının ana görevi enflasyon hedeflerini ve finansal piyasa istikrarını sağlamaktır. Dijital para birimi çözümü ikinci önceliktir. Kilit nokta, dijital para birimi sisteminin tasarımının para politikasının hedefleriyle örtüşür biçimde olmasını sağlamak.”

Devlet bünyesinde kripto para ve blockchain teknolojisini destekleyen nadir ülkelerden birisi olan Kazakistan bu konuda emin görünüyor. Her geçen gün bu alandaki bütçenin de arttırılması ile birlikte ilerleyen dönemde Kazakistan’ın bu alanda çok daha ileride olduğunu görebiliriz.

Bitcoin’de Düşüş Devam Ediyor | Kripto Para Piyasalarında Son Durum Ne?

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Koindex İle METEFE Ortaklığı Kullanıcıları Memnun Etti

Koindex İle METEFE Ortaklığı Kullanıcıları Memnun Etti

Kripto para borsası Koindex ile METEFE arasında imzalanan ortaklık kullanıcıları memnun etmiş görünüyor. Bu ortaklık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.