Ana Sayfa / Haberler / Kobe Bryant Fotoğrafında Kripto Madencilik Yazılımı Tespit Edildi
Kobe Bryant Fotoğrafında Kripto Madencilik Yazılımı Tespit Edildi
Kobe Bryant Fotoğrafında Kripto Madencilik Yazılımı Tespit Edildi

Kobe Bryant Fotoğrafında Kripto Madencilik Yazılımı Tespit Edildi

Kısa bir süre önce helikopter kazasında hayatını kaybeden ünlü eski NBA oyuncusu Kobe Bryant’ın fotoğrafında kripto madencilik yazılımı tespit edildi. Fotoğrafa yerleştirilen bir uygulama üzerinden kişilerin bilgisayarlarına madencilik virüsü entegre edilmiş. Bu program üzerinden de bilgisayarların madencilik amacıyla kullanıldığı bildirildi.

Microsoft Güvenlik İstihbaratı tarafından 31 Ocak tarihinde paylaşılan gönderide NBA yıldızının birkaç fotoğrafında kripto para madencilik yazılımı tespit edildiği açıklandı. Cryptojacking adı verilen bu virüs sayesinde bilgisayarlar çalıştıkları sürece güçlerinin büyük bir kısmını bilgisayar korsanlarına kripto para madenciliği yapmak için kullanıyor. Kişisel verileri hedeflemediği tahmin edilen bu virüsün hedefi sadece bilgisayara yerleşerek korsanlar için madencilik yapılmasını sağlamak.

Eski NBA yıldızı ile birlikte 13 yaşındaki kızının da hayatını kaybettiği kazadan sonra birçok kişi özellikle sosyal medyada paylaşmak amacıyla ünlü ismin fotoğraflarına akın ettiler. Bu durumu fırsat bilen bazı bilgisayar korsanlarının da internete virüslü fotoğrafları yaydıkları ortaya çıktı.

Microsoft ekibi, kötü amaçlı html dosyası Trojan:HTML/Brocoiner.N!lib’i, Defender Virüs Koruma programıyla tespit etti. Kripto madencilik kodu, Bryant’ın resmini içeren bir masaüstü duvar kağıdına saklanmıştı. Kodu içeren internet sitesinin de yazılım tarafından engellendiği bildirildi.

Ülkemizden birçok kişi de Kobe Bryant’ın hayatını kaybetmesinin ardından onun çeşitli fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşarak anmıştı. Virüslü resimlerin ülkemiz içerisinde de indirilmiş olabileceği düşünülüyor. Buna önlem olarak ise bilgisayarlarınızdaki antivirüs programlarını güncel tutmanız tavsiye edilmekte. Ayrıca Windows sürümlerinin de her zaman için güncel tutulması tavsiye ediliyor. Bu sayede bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılım tespit edilip silinmesi sağlanabilir.

Bittrex Borsası Kripto Paraları 300 Milyon Dolarlık Sigorta İle Koruyor

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Nvidia RTX 3080 ile Bitcoin madenciliği yapılabilir mi?

Nvidia RTX 3080 ile Bitcoin madenciliği yapılabilir mi? Nvidia, RTX serisi ekran kartlarının yeni jenerasyonunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.