Ana Sayfa / Haberler / Konya’dan “Şehir Coin” Projesi Geliyor
Konya'dan Şehir Coin Projesi Geliyor
Konya'dan Şehir Coin Projesi Geliyor

Konya’dan “Şehir Coin” Projesi Geliyor

Kripto para birimlerinin hızla yayıldığı ülkemizde Konya’dan “Şehir Coin” adlı yeni bir proje gündeme atıldı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından yapılan açıklamada kendi ekosistemlerini kurmaya niyetli olduklarının altı çizildi. Bir kripto para birimi üzerinden bunun yapılması ise ülkemizde bir ilk olacak. Özellikle büyük bir belediye tarafından resmi olarak yürütülecek çalışma ile birlikte Türkiye’de kripto paraların daha çok kullanılması bekleniyor.

Şehir Coin adı verilen proje ile birlikte belediyenin bu kripto para üzerinden ödeme alabileceği de konuşuluyor. Sosyal yardımlar ve belediye içerisinde şirketlerle yapılan anlaşmalarda kripto paranın kullanılacağı belirtildi. Belediye Başkanı İbrahim Altay, kendilerinin desteklenmesi halinde bu projenin ülkemiz için önemli bir yer edinebileceğinin altını çizdi. Altay, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde ATO Congresium‘da düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi‘nde önemli açıklamalarda bulundu:

“Belediyelerin ve başkanların en önemli görevi para bulmak gibi gözüküyor. Block chain üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. Biz acaba bir ‘şehir coin’ üretebilir miyiz diye çalışıyoruz. Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum. Bu konuda iş birliğine hazırız. Özellikle sosyal yardımlarımızı acaba bununla vererek bir ekosistem oluşturabilir miyiz? Ya da belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını bununla yapabilir miyiz diye çalışıyoruz. Belki ileride yasal düzenlemeyle belediyenin aldığı vergileri de eğer bu coinlerle alabilirsek kendi ekosistemimizi oluşturabiliriz.”

Henüz projenin detayları belli değil, ancak böyle bir projenin kripto paralarla oldukça ilgilenen ülkemizde önemli yerlere gelmesi bekleniyor. Avrupa genelinde kripto paralara en çok ilgi gösteren ülkelerden biri olan Türkiye’deki kullanıcılar için oldukça yararlı olacağını söyleyebiliriz. Uluslararası kripto para borsalarında listelenmesi durumunda birçok açıdan ülkemizin yararına olacağını belirtmek gerek.

Bitcoin 9.000 Dolara Doğru Tekrardan Yükseliyor

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Artık Twitter’dan ayrılmadan Uniswap’te işlem yapabilirsiniz

Artık Twitter’dan ayrılmadan Uniswap’te işlem yapabilirsiniz. Mask Network, Twitter kullanıcılarının platformdan ayrılmadan piyasa verilerine erişmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.