Ana Sayfa / Haberler / Kripto Para Pazarı Bir Ayda 550 Milyar Dolar Eridi
kripto-para-pazari-coktu

Kripto Para Pazarı Bir Ayda 550 Milyar Dolar Eridi

Bir aydan kısa bir süre içerisinde kripto para piyasası 550 milyar doları aşan bir miktar kaybetti. Bitcoin, Aralık ayının ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı ancak o zamandan beri piyasa değeri 233 milyar dolardan 105 milyar dolara kadar düştü.

Aynı zamanda popüler kripto paralardan Ethereum ve Ripple, rekor seviyelerinden önemli ölçüde uzakta. Popüler dijital paraların fiyatları düştüğü için, kripto para pazarının tamamında bir aydan kısa bir süre içinde yarım trilyon dolar eridi.

Coinmarketcap.com, farklı borsalarda 1000’den fazla dijital paranın fiyatlarını göz önünde bulunduran web sitesine göre, 7 Ocak’ta, sanal para pazarının piyasa değeri  835,69 milyar dolarla en yüksek seviyesine ulaştı. Salı günü kripto para piyasasının değeri 278.53 milyar dolara gerileyerek rekor seviyeden bu yana 557.1 milyar dolardan fazla düştü.

CoinDesk’in verisine göre, Bitcoin Pazartesi günü Kasım ortasından bu yana ilk kez 6000 doları kadar düştü. Bitcoin, yıl içinde hala belirgin olarak yüksek ancak Aralık ayında 19.783.21 dolarlık rekor seviyeye kadar çıkmıştı. Bitcoin’in pazar payı, bu rekor seviyeden bu yana 233.5 milyar dolara kadar düştü.

Coinmarketcap verilerine göre Ethereum 13 Ocak tarihinde 1,432.88 dolar değerle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış, birkaç hafta içinde yüzde 60 düşüşle Salı günü 577 dolar seviyesine kadar geriledi.

Üçüncü en büyük yatırıma sahip olan Ripple, bu ayın başlarında rekor seviyeye ulaşarak 3.81 dolardan işlem görüyordu. Ancak piyasadaki bu sert düşüşten payını alan Ripple % 80’den fazla değer kaybederek şu an 67 cent civarında işlem görüyor.

İşte Kripto Para Pazarını Çökerten Sebepler

Son zamanlarda sık sık gelen yasaklama ve kısıtlama haberleri kripto ara piyasasını adeta çökertti. Pazartesi günü, People’s Bank of China ile yakın bir yayın olan Financial News, merkezi bankanın kripto para ticareti ve fon toplama (ICO) ile ilgili tüm platformları engelleyeceğini bildirdi.

Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley geçtiğimiz hafta, ülkenin kripto para birimlerinde küçük bir oyuncu olmasına ve hükümetin görünüşe göre harekete geçmesine rağmen, ülke cezai faaliyetlerde dijital para birimlerini “ortadan kaldırmak” istediğini söyledi .

Bu hafta, ABD ve İngiltere’deki büyük bankalar, müşterilerin şifreli para birimi satın almak için kredi kartı kullanmalarını engellemek için harekete geçti.

Geçtiğimiz hafta Facebook, Instagram’da dahil olmak üzere Bitcoin ve diğer kripto paraların her türlü reklamını yasakladı.

Diğer endişeler dijital para piyasasını rahatsız ediyor, özellikle Tether adı verilen bir kripto para etrafında (30 milyon dolar değerinde token hacklenerek çalınmıştı).

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

TikTok Videosu Sayesinde Dogecoin %25 Değer Kazandı

TikTok Videosu Sayesinde Dogecoin %25 Değer Kazandı

Kripto para piyasasında bir meme coin olarak geçen ve oldukça komik bir gelişime sahip olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.