Ana Sayfa / Analizler / Kripto Para Yatırımı Riskli Mi ?
kripto para yatırımı
kripto para yatırımı

Kripto Para Yatırımı Riskli Mi ?

 

İlk çıktığı günden bu yana hem ilgi hem de nefret ile karşılaşan kripto para birimleri, ilgi görenler tarafından alınmaya devam ederken, nefret edenler tarafından ise ağır eleştirilere maruz kalıyor.  Kripto para yatırımını riskli hale getiren pek çok etmen olduğu gibi, aynı zamanda, güvenli hale getiren pek çok etmen var. En başında kripto para birimleri herhangi bir ülkeye bağlı değildir. Bu yüzden pek çok politik ve ekonomik risk faktörlerinden korunurlar. Kripto paralar alternatif bir ödeme aracı olduğundan, küresel piyasada yaşanan riskler kripto para fiyatlarına pozitif etki eder. 

Kripto Para Yatırımı Manipülasyona Açıktır

Kripto para piyasasında işlem yaparken, alacağınız coin’in işlem hacmine dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca toplam piyasa değeri ve arz edilen toplam coin sayısı da manipülasyona açık olup olmadığını anlamanız için iyi bir detay. Teknik olarak toplam piyasa değeri 1 milyar dolardan az olan coinlere yüklü miktarda para yatırmanızı tavsiye etmiyoruz. Kripto para yatırımı yaparken aldığınız coin 1 milyar dolardan az değere sahip ise, Total sermayenizin %5’inden fazlasını yatırmayınız. Üstelik bu tek coin için değil tüm coinler için geçerlidir.

 

Çıkış Yaparken Alınabilecek Muhtemel Komisyonlar

 

Kripto para borsasında işlem yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan birisi de alış satış komisyonlardır. Genelde büyük platformlarda bu komisyonlar çok daha azdır. Almış olduğunuz coin’i geleneksel paraya dönüştürmek çok zor olabilir. Genelde pek çok borsa almış olduğunuz coinleri yalnızca USD,EUR gibi para birimlerine dönüştürmenize izin verir. Kripto para yatırımı yaparken bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Bazen aldığınız 6,00 dolardan aldığınız coin’i geri satmak istediğinizde karşınıza 5,50 gibi uçuk rakamlar çıkabilir. Mutlaka güvendiğiniz platformlardan işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

İlginizi Çekebilir : Kripto Para Fiyatlarını Etkileyen Etmenler 

Çalınma Tehlikesi

Kripto para yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şudur ki, aldığınız coin’in en profesyonel yazılımlar ile korunuyor olmasıdır. Eğer yeterince iyi korunmayan r platformlardan iyi korunmayan coinler alırsanız şüphesiz her an coinlerinizin çalınma ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz.  Hatta geçtiğimiz günlerde Micheal Terphin’in kripto para cüzdanından tam 24 milyon dolar hacklenerek çalınmıştı. Bu gibi durumlara dikkat etmeniz yatırımcı güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Yine kripto para yatırımı yaparken sadece en güvendiğiniz platformlardan satın alın. 

kripto para yatırımı

İlginizi Çekebilir : Sizi Zengin Edebilecek Altcoinler 

Hakkında Çağatay Şahin Atbaş

Farklı Makaleler

Kripto Para Piyasaları Sessizliğini Koruyor | Düşüş Kapıda Mı?

Kripto Para Piyasaları Sessizliğini Koruyor | Düşüş Kapıda Mı?

Son birkaç gündür kripto para piyasaları sessizliğini koruyor. Bu durum da “Düşüş kapıda mı?” sorusunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.