Ana Sayfa / Ekonomi Haberleri / Kripto Paralar Finans Sektörünü Alt Üst Ediyor
bitcoin son 24 saat içerisinde düşüşe geçti
bitcoin son 24 saat içerisinde düşüşe geçti

Kripto Paralar Finans Sektörünü Alt Üst Ediyor

Dünyanın en büyük ve en çok transfer hacmine sahip uluslararası ödeme ağlarından Swift, Bu güne kadar hep kripto paralar ile yaptığı olumsuz açıklamalar ve kripto para karşıtlığı ile tanındı. Swift bu konuda kripto para sektörü için ciddiye alınacak bir rakip olarak gözükse de son zamanlarda yapılan açıklamalar bu durumun yavaş yavaş tersine döndüğünü gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde bir etkinlikte konuşan Swift Başkanı, kripto para birimlerinin finansal enstrümanlarda ciddi bir değişime neden olduğunu belirtti. Ayrıca Facebook’un yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlandığı Libra Coin hakkında da çeşitli açıklamalar yaptı.

Swift Başkanı, Yawar Shah,  kripto para birimleri hakkında, ” Finansal endüstri kripto para varlıkları gibi yeni teknolojilerin ortaya çıkması ile büyük bir değişim yaşamakta” dedi.

Swift’in şu anda yaklaşık olarak 11,000 civarında kurumsal üyesi var. Ayrıca firma dünyadaki tüm ülkelerde havale hizmeti veriyor. Yeni kripto para birimlerinin çıkması ve bunların süratle büyümesi, geleneksel ödeme sistemleri ve bankalar ciddi anlamda tehlikeye sokabilir. Son yıllarda yapılan analizlere göre geleneksel para ile yapılan transferler azalırken, kripto paralar ile yapılan transferler büyük bir artış yaşamakta. Paypal, Swift gibi dünyanın önde gelen transfer kuruluşları da, kripto para piyasasından ciddi hasar almış durumda.

Önümüzdeki  günlerde bankaların ve Paypal, Swift gibi ödeme kuruluşlarının, yeni kripto para piyasasına adapte olması gerekirse tranferlerin kripto paralar aracılığı ile yapılmasına destek olması gerekmekte. Aksi takdirde önümüzdeki günlerde batması imkansız diyebileceğimiz büyük firmaların bile şuan da sonu hazırlanıyor olabilir.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Reuters: Türkiye 20 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Büyüklükte Doğal Gaz Buldu

Reuters: Türkiye 20 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Büyüklükte Doğal Gaz Buldu Reuters, iki Türk yetkiliyi kaynak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.