Ana Sayfa / Bitcoin / Kripto Paralar Neden Ortaya Çıktı? Hangi İhtiyaca Cevap Veriyorlar?
Bitcoin kripto parasının geleceği
Bitcoin kripto parasının geleceği

Kripto Paralar Neden Ortaya Çıktı? Hangi İhtiyaca Cevap Veriyorlar?

Bitcoinle başlayan kripto para rüzgarı, dünyamızı son 8 yıldır alt üst ediyor. Kimisi, bunun olumlu bir gelişmeye doğru yol açtığını söylerken, kimileri de kripto paraların başta doğru bir ihtiyaca cevap verdiğini ancak sonradan sayılarının artması ve manipülasyona açık hale gelmesiyle birlikte sadece bir dolandırıcılık ve kolay para kazanma yolu olduğunu ve ömrünün fazla olmayacağını söylüyorlar. Peki ama kripto paralar neden ortaya çıktı? Ortaya çıktıktan sonra bu kadar sevilmesinin ve tutulmasının sebebi neydi? İnsanlığın hangi ihtiyacına çözüm oluyorlar?

Başta ABD olmak üzere, pek çok ülkenin merkez bankaları, neredeyse sınırsız bir güçle para basıyorlar. Özellikle pandemi döneminde bunu daha kolay görebiliyoruz. ABD merkez bankası, 1850’den 2020’e kadar bastığı toplam nakit paranın tam 1.5 katını sadece 1 yıl içerisinde basarak piyasaya sürdü. Üstelik buna karşılık kasasına herhangi bir döviz yada altın barındırmadan, sadece kağıt parasına basmayı başardı. Avrupa, Çin, Japonya merkez bankaları da keza öyle. Dünyada her geçen yıl dolaşımdaki para miktarı trilyonlarca dolar artıyor. Peki ama bunun bir karşılığı var mı? İşte kripto paraların ortaya çıkışı da bu soruya dayanıyor aslında.

Merkez bankalarına ve hükümetlerin politikalarına güvenmeyen insanlar 2008-2010 yıllarında bu işe bir çözüm arıyorlardı. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan, arzı sınırlı bir para yaratılabilir miydi? Peki ama bir devletin kontrolü yoksa bu paraya nasıl güvenilecekti? Bu parayı kim üretecek nasıl piyasaya sürülecekti?

Reddit gibi uluslararası platformlarda bu tartışmalar sürerken 2009 yılında Satoshi Nakamato ki muhtemelen takma adıydı- isimli birisi 21 sayfalık bir pdf yayınladı. Bu pdf dosyasında, blockchain teknolojisi ve buna bağlı olarak üretilen Bitcoin isimli bir para biriminin teorisini ortaya attı. Bu büyük bir şok etkisi yarattı ve insanların buna olan ilgisi günbe gün artarken, milyonlarca insan bilgisayarı vasıtasıyla Bitcoin üretmeye başladı. Ancak o zamanlar Bitcoin’in parasal hiçbir değeri yoktu. Çünkü çok kolay üretiliyordu ve hiçbir yerde geçmiyordu.

2011 yılı sonlarına doğru, Çinli bir adam bir pizzacıdan pizza sipariş etti ve karşılığında 10 bin Bitcoin ödeme yaptı. Bu haberin yayılmasıyla birlikte ileride Bitcoin’in gerçek dünyada alışverişte kullanılacağına inanan milyonlarca insan Bitcoin talep etmeye başladı. Talep arttıkça Bitcoinin değeri de yükselmeye başladı. 2011 sonlarında 1300 tanesi 1 dolara alınan Bitcoin, 2012 sonunda tanesi 1300 dolara kadar çıkmış ve dünyada kripto para serüveni başlamış olacaktı.

 

Binance

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Bitcoin Cuma Gününe Kadar 45.000 Dolar Olacak İddiası!

Bitcoin Cuma Gününe Kadar 45.000 Dolar Olacak İddiası!

Kripto para lideri Bitcoin’de artış devam ederken iddialar da birbiri ardına geliyor. Şimdi de ünlü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.