Ana Sayfa / Haberler / Kripto Saadet Zinciri Şüphelisi Tutuklandı
Binance %20 İndirim
Kripto Saadet Zinciri Şüphelisi Tutuklandı
Kripto Saadet Zinciri Şüphelisi Tutuklandı

Kripto Saadet Zinciri Şüphelisi Tutuklandı

Kripto para ile ilgili suçlarda artış görülen Uganda’da kripto saadet zinciri şüphelisi tutuklandı. Henüz kişinin somut olarak suçunun bulunmadığını belirtmek gerek. Ancak, bazı şüphelerden dolayı kısa bir süre önce göz altına alındı. Dunamiscoins Resources Limited’in yöneticilerinden biri olan Samson Lwanga göz altına alınırken panik yapılmaması gerektiğinin altını çizdi. Söz konusu şirket, toplamda 10 binden fazla kişiyi mağdur eden dolandırıcılık olayı ile bağlantılı. Bu şirket, 10 bin kişiden 2,7 milyon dolar toplayarak onları dolandırmıştı.

Polis teşkilatının sözcüsü olan Patrick Onyango tarafından yapılan bir açıklama ise şu şekilde:

“Belirttiğine göre [Lwanga] parayı geri ödemeye hazır, ancak sorun şu ki Finansal İstihbarat Kurumu hesaplarını dondurdu. Hiçbir paraya erişemez veya para çekemez durumdalar. Lwanga’nın bize söylediklerinin ve hesapların dondurulması konusunun doğru olup olmadığını anlamak için Finansal İstihbarat Kurumu ile temasa geçeceğiz.”

Şirketin insanları yüzde 40 oranlarında nakit getiri vaadiyle kandırdığı biliniyor. Buna kanan birçok insan da ortalama olarak 1 milyon şilin ile 10 milyon şilin arasında yatırım yaptı. Daha sonrasında şirketten hiçbir açıklama ve geri dönüş alınamadı.

Kripto paraların anonimliğinden de yararlanan dolandırıcılar bu yollara oldukça fazla başvurmaktalar. Özellikle Uganda’da halktan toplanan paralara ek getiri vaadiyle el koyulabiliyor. Olayların detaylarına erişmek isteyen polisler ince çalışmalara başlamış durumdalar.

Ülkemizde de kısa bir süre önce kripto para vaatleriyle insanların dolandırıldığına şait olmuştuk. Bu yüzden herkesin bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Riskli ancak cazip bir yatırım çeşidi olarak görülen kripto paraların itibarından faydalanan dolandırıcılar insanları kolaylıkla tuzağına düşürebiliyor. Bu tarz olaylar yüzünden mağdur olmamak için kesinlikle güvenilir borsalar dışında işlem yapılmamalı.

Binance’e Türk Kredi Kartı İle Alış Seçeneği Yolda

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Çin'den Bitcoin Yatırımları Hakkında Uyarılar Devam Ediyor

Çin’den Bitcoin Yatırımları Hakkında Uyarılar Devam Ediyor

Resmi Çin ulusal haber medyası, okuyucuları kripto para birimine yatırım yapmalarını ve kullanmalarını önlemek için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.