Ana Sayfa / Bitcoin / Kübalılar, Küresel Ekonomiye Bitcoin’le Katılıyor
Bitcoin (virtual currency) coins placed on Dollar banknotes are seen in this illustration picture, November 6, 2017. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Kübalılar, Küresel Ekonomiye Bitcoin’le Katılıyor

Advertisements

Bitcoin (BTC) ticareti, Amerika Birleşik Devletleri ticari ambargosu altında yıllardır finansal olarak izole edilmiş olan Komünist yönetimli Küba’da vatandaşlar amacıyla yeni yollar oluşturuyor.

U.S. News’in 12 Eylül tarihli haberine göre, ülkedeki mobil internetteki ilerlemelerle birlikte, Kübalılar online alış veriş, ticaret ve yatırım gerçekleştirme amacıyla gitgide daha çok kripto para satın alıyor.

Perakendede “yeni kapılar açıyor”

Uluslararası kullanım amacıyla banka ya da kredi kartlarına erişim olmadığından dolayı, kripto para ile oluşturulan alımlar ulusal halk amacıyla güzel bir fırsat. U.S. News ile yaptığı röportajda, 35 yaşındaki ulusal sakin Jason Sanchez, kripto paraların Kübalılar amacıyla “yeni kapılar açtığını” söyledi.

Sanchez, bundan sonra Bitcoin yardımıyla Havana’daki cep telefonu onarım dükkanı amacıyla online bir Çin mağazasından yedek parça alabildiğini söyledi.

Telegram kanalı CubaCripto’nun 33 yaşındaki kurucusu Alex Sobrino, aşağı yukarı 1.000 Kübalı’nın kripto para kullandığını ön görü ediyor:

“Cep telefonlarımızı doldurmak ve online alış veriş gerçekleştirme amacıyla kripto para kullanıyoruz, hem de otel rezervasyonu yapanlar bile var.”

Birçok ulusal kripto kullanıcısı ülkede kredi kartlarının yaygınlığının düşük olması nedeniyle yurtdışındaki akrabalarından kripto para piyasalarına girme konusu ile ilgili yardım istiyor ya da CubaCrupto gibi sosyal medya kanallarına başvuruyor.

Cep telefonu ya da laptop kullanarak şahsi Bitcoin nakit değişimi işlemleri de bir başka seçenek.

Finansal dışlanmaya çözüm

Küba’nın ilk kripto para borsası olduğunu iddia eden Fusyona şu anda aşağı yukarı 1.300 kullanıcıya sahip. Platform, yurtdışındaki insanların Küba’ya para göndermelerine ya da daha büyük bir borsa vasıtasıyla dokuz değişik kripto para birimine yatırım olanağı sunuyor, hizmet bedeli yüzde 10’a kadar çıkabiliyor. Fusyona’nın 31 yaşındaki kurucusu Adrian C. Leon, U.S. News’e şu şekilde dedi:

“Yabancılar amacıyla kripto para birimleri yalnızca bir seçenek. Fakat Kübalılar amacıyla bu bir gereklilik ve küresel finansal topluluktan dışlanmaya karşı bir çözüm olabilir.”

Sobrino, hükümetin yeni filizlenmeye başlayan kripto para eğilimine nasıl reaksiyon verebileceğine dair belirsizlik ve korkunun devam ettiğini belirtti. Fusoyana Brezilya’da kayıtlı fakat platformun resmi bir onay alıp alamayacağını araştırmak amacıyla merkez bankası yetkilileriyle görüşmeler başlamış durumda.

Leon, “Hükümetin bizi kısıtlayacağından, bir şeyleri yasaklayacağından, bunun yasadışı bir zenginleşme olduğunu söylemeye başlamasından korkuyoruz.” dedi.

Merkez bankasının bu haftanın ilk haftalarında dijital para birimlerinin yararlarını ve risklerini araştırdığını açıkladığı bildirildi.

Temmuz ayında, Küba’nın ekonomi bakanı Alejandro Gil Fernandez, hükümetin ulusal ve uluslararası ticari işlemlerinde kripto paraların potansiyel tüketimini incelemek amacıyla akademisyenlerle görüştüğünü söylemişti.

İlginizi Çekebilir : BlockShow, Singapur’da Düzenlenecek

Hakkında Onur

Farklı Makaleler

Petrol Şirketini Hackleyip Bitcoin İstediler

Petrol Şirketi Pemex’i Hackleyip Bitcoin İstediler

Advertisements Meksika’nın milli petrol şirketini hackleyip karşılık olarak Bitcoin istediler. Meksika’nın milli petrol şirketi olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.