Ana Sayfa / Haberler / Kuzey Kore Gizlilik Temelli Monero Madenciliğini 10 Kat Arttırdı
Kuzey Kore Gizlilik Temelli Monero Madenciliğini 10 Kat Arttırdı
Kuzey Kore Gizlilik Temelli Monero Madenciliğini 10 Kat Arttırdı

Kuzey Kore Gizlilik Temelli Monero Madenciliğini 10 Kat Arttırdı

Kuzey Kore yönetimi gizlilik temelli Monero madenciliğini 10 kat arttırdı. ABD’li bir siber güvenlik firması tarafından yapılan açıklamada Kuzey Kore ip bloklarına sahip cihazlardan yapılan Monero madenciliğinde ciddi bir artış yaşandığı belirtildi.

Üst düzey madencilik cihazlarına gerek duyulmadan yapılabilen XMR madenciliği, bu sayede birçok kişi tarafından tercih sebebi oluyor. Yurt dışından ürün ithal etmekte zorlanan Kuzey Kore için de bunun büyük bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Yaptırımlar nedeniyle ülkenin birçok ülkeden mal alması yasaklanmış durumda. Haliyle madencilik cihazlarının ülkeye sokulması da bir hayli zor.

ABD ve BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan yaptırımlara ek olarak fonları takip etme girişimleri de bulunuyor. Gizliliği ön planda tutan Monero ise bu konuda Kuzey Kore yönetimine yardımcı oluyor. XMR üzerinden elde edilen gelirlerin belirlenememesi asıl amaç diyebiliriz. Siber güvenlik firması tarafından yapılan bir açıklama ise şu şekilde oldu:

“Kripto para birimlerinin bağımsız, gevşekçe düzenlenmiş bir gelir yaratma kaynağı olarak Kuzey Kore için değerli bir araç olduğunu, aynı zamanda yasa dışı olarak elde edilen fonları taşımak ve kullanmak için bir araç olduğunu değerlendiriyoruz.”

Monero’nun daha çok yasa dışı işlemlerde kullanılması nedeniyle birçok kripto para borsasından liste dışı edildiği biliniyor. Bilgisayar korsanlarının sahte yazılımlara entegre ettiği Monero madencilik virüsleriyle her yıl milyonlarca dolarlık XMR elde ettiği de yine kayıtlar arasında.

Uzun bir süredir kripto para madenciliği yapan Kuzey Kore hükümeti, bu yolla kendisine önemli bir gelir kaynağı sağlıyor. Ayrıca kripto paraların gizliliği nedeniyle hükümetin bu parayı dilediği gibi hareket ettirmesi de kolaylaşmakta.

“Tosuncuk” Kripto Paralarla Vurguna Devam Ediyor

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Koindex İle METEFE Ortaklığı Kullanıcıları Memnun Etti

Koindex İle METEFE Ortaklığı Kullanıcıları Memnun Etti

Kripto para borsası Koindex ile METEFE arasında imzalanan ortaklık kullanıcıları memnun etmiş görünüyor. Bu ortaklık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.