Ana Sayfa / Haberler / Libra Projesi Regülasyon Sorunlarıyla Boğuşuyor

Libra Projesi Regülasyon Sorunlarıyla Boğuşuyor

Advertisements

Facebook adlı sosyal medya devinin öncelikle kendi ödemelerinde kullanmak amacıyla çıkartmak istediği Libra, regülasyon sorunlarıyla boğuşuyor. Uzun bir süredir ABD yasalarına takılan ve bir türlü kendisini sisteme uygun hale getiremeyen Libra projesinde en büyük engelin regülasyonlar olduğunu söyleyebiliriz. Bunu tetikleyen en büyük nokta ise şüphesiz ki kripto para sistemlerindeki anonimlik konusu. Kara para aklama veya benzeri olaylara aracılık yapabileceği nedeniyle projeye sıcak bakılmıyor. Libra projesine karşı çıkan ülkeler arasında Almanya, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri başı çekmekte. Çeşitli kurumların baskısı altında olan Libra, uzun bir süre gecikmeye uğrayacak gibi görünüyor.

Projenin hayata geçirilmesi için bir takım maddelere uyulması gerekmekte. Ancak bunu da Libra yetkilileri karşı çıktıklarını belirtiyor. Amerikan hükümeti, özel bir şirket tarafından hayata geçirilecek stabil kripto paraların menkul kıymet olarak sınıflandırılmasını istiyor. Bu durum ise Libra’nın projesini bir kez daha zor duruma sokacak gibi görünüyor. Otoritelere çok da bağlı olmak istemeyen Libra, projenin hayata geçirilmesi için farklı yollar denemek zorunda. Yargı karşısında birçok kez açıklama yapan Facebook ve Libra yetkilisi Mark Zuckerberg’in sözleri de bu konuda yeterli olmamıştı.

Kendi ağları arasında kullanıcıların rahatlıkla ödeme yapabilmesi için hayata geçirilmenin hedeflendiği projeye birçok şirket de destek vermişti. Bu destekçilerden bir çoğu ise çeşitli büyük kurumların baskıları sonucunda projeden çekilme kararı almışlardı. Bu yüzden biraz güç kaybeden Libra projesinin maddi desteği de zayıfladı diyebiliriz. Projeye katılmak için yatırılması gereken paraların çekilen şirketler nedeniyle azaldığı belirtiliyor. Regülatörlerin de fikir ayrılığına düştüğü projenin yasal anlamda işinin biraz zor olduğunu söyleyebiliriz. İlerleyen günlerde yaşanacak gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Libra Vakfının Kalan Üyeleri, Halen Belirlenen Parayı Yatırmadı

https://libra.org/en-US/

Hakkında Emre Baldan

Henüz genç yaşlarda olan Emre Baldan 2000 doğumlu ve Manisa'da yaşamakta. Öğrenim hayatına Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde devam ediyor. Uzun bir süredir kripto paralarla ilgilenen Emre, Habercoin.net adresinde editörlük görevini yürütmekte.

Farklı Makaleler

Rus Şirketi Kuzey Kutuplarda Bitcoin Madencilik Tesisi Kuruyor

Advertisements Rus Şirketi Kuzey Kutuplarda Bitcoin Madencilik Tesisi Kuruyor. hab Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerindeki yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.