Ana Sayfa / Haberler / Libra Projesine Avustralya’dan Engel
Libra Projesine Avustralya'dan Engel
Libra Projesine Avustralya'dan Engel

Libra Projesine Avustralya’dan Engel

Facebook’un Libra projesine Avustralya Merkez Bankası tarafından yeni bir engel koyuldu. Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde Senato Finans Teknolojisi ve RegTech Seçilmiş Komitesi’ne özel bir rapor sundu. Bu raporda dijital paralarla ilgili birçok detayın paylaşıldığı biliniyor. Aynı raporda kendi dijital parasını çıkarma fikrini de şu anda düşünmediklerini açıkça dile getirdiler. Bu da Merkez Bankasının dijital para görüşünü belirten bir diğer ayrıntı. Avustralya Merkez Bankasının Libra gibi stablecoinler için fikirleri ise şu şekilde:

“Stablecoinler, yatırımcı güvenliği, veri gizliliği, para politikası, finansal istikrar gibi konularda ciddi riskler barındırıyorlar.”

Uber, Spotify ve Vodafone gibi dev şirketlerle çalışan Facebook’un bu proje için uzun zamandır uğraştığı biliniyor. Ancak uzun bir süredir yasal sorunlar projenin peşini bırakmıyor. Özellikle Amerika’da hükümet tarafından net bir şekilde projenin reddedildiği bilinmekte. Libra projesinin hayata geçirilebilmesi için öncelikle bu sorunların üstesinden gelmesi gerekiyor. Yasal sorunlar Libra projesini yıpratmakla beraber, iş ortaklarını da projeden uzaklaştırdı. Projenin başında destekçisi olduğunu duyuran onlarca büyük şirket yasal kuruluşların baskıları nedeniyle çekilmek zorunda kaldır. Bu hareketin de Libra projesini yavaşlattığını söyleyebiliriz.

Avustralya Merkez Bankası’nın Libra gibi özel dijital para planlarıyla ilgili yorumu şimdilik şu şekilde:

“Özel sektör çıkışlı sabitkoin projelerine ilgili tüm riskler ortadan kaldırılmadıkça ve tüm standartlara uyum sağlanmadıkça izin verilmemeli.”

Net bir şekilde stablecoin adı verilen sabit değerli dijital paraları reddeden Avustralya, kendi halkını korumak amacıyla böyle bir karar aldığını savunuyor. Birçok Avrupa ülkesinin de dijital paralarla ilgili Avustralya Merkez Bankası ile aynı fikirde olduğunu söyleyebiliriz. Bu da ilerleyen dönemlerdeki projelerin önünde büyük bir engel olarak durmaya devam ediyor.

Kuzey Koreli Hacker Grubu Kripto Paralar İçin Virüs Geliştiriyor

https://en.wikipedia.org/wiki/Libra_(cryptocurrency)

Hakkında Yusuf Temel

Farklı Makaleler

Aydın'da Bir Bitcoin Dolandırıcılığı Vakası Daha Yaşandı

Aydın’da Bir Bitcoin Dolandırıcılığı Vakası Daha Yaşandı

Daha öncesinde “Bitcoin Safiye” olayının yaşandığı Aydın’da Bir Bitcoin dolandırıcılığı vakası daha görüldü. İnsanları kripto …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.