Ana Sayfa / Analizler / Menkul Kıymetler Ve Kripto Paralar Raporu Analizi
Menkul Kıymetler Ve Kripto Paralar

Menkul Kıymetler Ve Kripto Paralar Raporu Analizi

Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz hafta yapılan faiz kararı toplantısında faizlerde 0,10 puanlık bir indirime gidileceğini açıkladı. Faiz kararının ardından 20 milyar euro değerindeki varlık alımı açıklaması ile beraber pek çok piyasa günü pozitif kapattı. Ayrıca Abd’nin Çin’e uyguladığı vergi tarifelerinin hafifletilebileceği yönündeki sinyaller, Avrupa piyasalarına kapanışta olumlu yansıdı. Faiz indirimleri ile beraber risk iştahındaki yükseliş pek çok güvenli yatırım araçlarının günü ekside kapatmasına neden oldu. Altın ve tahvil ürünleri pek çok piyasada düşüş seyrine devam ediyor.

Ons altın, piyasalardaki gerginliğin ve belirsizliğin azalması ile birlikte, haftayı 1488 dolar bandında kapattı. Ons altın için öngörülen destek seviyesi 1450-1475 dolar. Ancak gelen haberler ons altın fiyatının yönünü her anlamda etkileyebilir. Önümüzdeki günlerde ticaret savaşının hafifleyebileceği beklentisi ons altın için negatif yönde bir gidişata zemin hazırlamaktadır.

Amerika’daki tüm borsa endeksleri haftayı iyi kazançlarla kapattı.  Ayrıca parekende satış ve istihdam başvurusu göstergelerinde ki iyileşme Amerika ekonomisinin resesyona girmediğini kanıtlamış oldu.

TCMB Faiz İndirimi

Türkiye’de ise geçen hafta yapılan 325 baz puanlık faiz indirimi piyasada olumlu etki yarattı. Beklenen seviyelerde gerçekleşen faiz indirimi Dolar/TL kurunun 5,67-5,72 bandına oturmasını sağladı. Faizlerin inişiyle beraber Türkiye’de de risk iştahı artmış oldu. Pek çok yatırımcı sabit getirili menkul kıymetlerde satış gerçekleştirdi.  Türk Lirası faiz indirimi ile beraber, küresel piyasada en çok değer kazanan para birimi olur iken, Tahvil faizlerinde ise negatif yönlü bir seyir gözlemlendi.  İşlem hacminin en yoğun olduğu 2 yıllık gösterge tahvil faiz oranı %15,27 seviyesine, 10 yıllık gösterge tahvil faiz oranı ise 65 baz puan azalarak yüzde 15,10 seviyesine geriledi.

 

Dolar TL kurunda ise önümüzdeki haftalarda negatif bir seyir beklemiyoruz. 5,60 seviyesinin altına düşmesi büyük bir ayı tuzağına zemin hazırlayabilir. Şimdilik önümüzdeki günlerde dolar TL kurunu 5,60 seviyelerinin altında göremeyeceğiz gibi duruyor. Haftaya işsizlik verileri açıklanacak, işsizlik verilerindeki olumlu bir gelişme Borsa İstanbul 100 endeksini 105.000 -106.000 direncine ulaştırabilir. Geçen çeyrekte açıklanan işsizlik verisi %12,8 idi. İşsizlik verilerinde ki %13 bandı üzeri bir gelişim Borsa İstanbul 100 endeksini 100 bin puan seviyesinin aşağılarına itebilir. Önümüzdeki günlerde piyasayı yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Hakkında Mehmet Bilen

Farklı Makaleler

Kripto Para Piyasaları Sessizliğini Koruyor | Düşüş Kapıda Mı?

Kripto Para Piyasaları Sessizliğini Koruyor | Düşüş Kapıda Mı?

Son birkaç gündür kripto para piyasaları sessizliğini koruyor. Bu durum da “Düşüş kapıda mı?” sorusunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.